Ptačí tým trénovaný sourozenci z Horních Počernic zamakal v Bulharsku

10.10.2021
Andrea Cerqueirová

Adéla Brízgalová, Máša Malko a Kamila Kocourková jsou svěřenkyněmi Martiny a Josefů Ptáčkových z Horních Počernic. Díky nim se začaly zabývat bojovými sporty. Jsou to budoucí šampionky, které dnes patří mezi velké talenty hned několika disciplín bojových sportů. Náš REGION s nimi probíral kemp v Bulharsku.

Veškerá jejich činnost je směřována k Hand to Hand Combat, případně fightingu, grapplingu, boxu či dalším odvětvím. V nich trenéři Martina a Josef Ptáčkovi, o jejichž úspěších Náš REGION opakovaně informoval, dobývají svět. „Máša, Adéla a Kamila mohou být naši nástupci, což potvrdily na společném sportovním kempu na balkánském poloostrově, kde kromě velice tvrdé přípravy, změřily síly se svými bulharskými partnery a staly se pro většinu z nich postrachem,“ uvedla pro Náš REGION Martina Ptáčková.

Trojnásobný vicemistr světa v Grapplingu Josef Ptáček (16) z Horních Počernic: Dal jsem se na bojové sporty, abych se ubránil

Nevzdat se, i když jsi na dně

Co svěřenkyně očekávaly od kempu v Bulharsku a co se naučily? „Očekávala jsem, že tam budu mít těžší tréninky a celkově to bude náročnější než tady doma. A taky, že bylo. Myslím si, že jsem se celkově o trochu zlepšila a naučila jsem se lépe dýchat,“ uvedla Adéla Brízgalová. „Asi úplně nevím, co jsem očekávala, ale možná asi to, že díky trénování s novými lidmi se zase něco přiučím. Naučila jsem se spoustu věcí, například nevzdat se, i když jsem úplně na dně,“ odpověděla Kamila Kocourková.

Zatnout zuby a snažit se

„Nejvíce jsem očekávala spoustu zábavy, a hlavně si vyzkoušet, jak moc náročně se trénuje v jiné zemi s jinými trenéry, a zjistit své limity, kolik toho utrénuju a při jakých podmínkách, což se splnilo,“ řekla Máša Malko. „Naučila jsem se, že i když máš za sebou dlouhý, nabitý, únavný den a večer jdeš na trénink a máš pocit, že se tam skácíš na zem a nezvládneš jediný úder, tak musíš zatnout zuby a snažit se, dokud tě „nezaplaví vlna nadšení“ pro ten sport a únava zmizí,“ dodala.

Čtyřnásobná mistryně světa v kickboxu Martina Ptáčková z Horních Počernic slaví další úspěch

Zážitkem byl trénink v moři

Přivezly si i zajímavé zážitky. „Pro mě jedním ze zajímavých zážitku bylo, když jsem dělala sklapovačky v moři. Měla jsem pocit, jako kdybych se měla každou chvíli utopit. Ale i přesto to stálo za to a byla jsem ráda, že jsem to zkusila,“ uvedla Adéla Brízgalová. „Zážitků bylo strašně moc a nevím, který mám vybrat. Nejzajímavější pro mě asi bylo vůbec se na trénincích dorozumět. Vlastně všechny tréninky byly takový velký zážitek,“ řekla Kamila Kocourková. „Pro mě bylo zajímavé vyzkoušet si trénovat v moři, dělat různé kopy, údery a cvičení s tím, že mě pořád zpomaluje voda a vlny, ale zážitků máme hodně a všechny mají něco do sebe,“ odpověděla Máša Malko.

Důležitá je psychická kondice

Je sebeobrana těžká disciplína? „Myslím si, že dělat bojové sporty je vcelku těžké. Záleží u nich totiž i na psychické kondici. Samozřejmě pro někoho to tak být nemusí, ale pro mě ano. Ale přesto všechno je dělám ráda,“ shrnula Adéla Brízgalová. Podle Kamily Kocourkové je to těžké jak v čem. „Něco je víc náročné a něco zase méně. Hlavně se musí pořád makat. Neříkám, že mě to občas neštve a nejradši bych se na to vykašlala, ale ten sport mám moc ráda a moc mě baví,“ řekla Kamila Kocourková. „Bojové sporty rozhodně těžké jsou, protože nejde jenom o máchání rukama do člověka, ale je v tom hodně techniky a pohyb celého těla, který si musíš osvojit. Každým úderem ze sebe vydáváš energii a sílu. Není to sport pro každého, ale já ho miluju,“ dodala Máša Malko.

Na ruské mistrovství světa v „boji na ulici“ se nominovala jediná Češka. Martina Ptáčková z Horních Počernic

Trenéři slaví úspěchy

Náš REGION nedávno informoval kupříkladu o úspěchu Martiny Ptáčkové, která si z Uzbekistánu letos přivezla titul vicemistryně světa v hand to hand combat neboli rukopášném boji, což je sport ozbrojených jednotek. V Uzbekistánu se jí dostalo i dalších ocenění. To vše v tvrdých podmínkách, umocněných pandemií covidu. Byla to pro ni navíc premiéra, protože běžně závodí v kickboxu, v němž je několikanásobnou mistryní světa. Úspěchy slaví i její bratr Josef Ptáček, a to především v grapplingu. Obou si váží i městská část Praha 20, která je za mimořádné sportovní úspěchy oceňuje. Jak je vidět, Adéla Brízgalová, Kamila Kocourková a Máša Malko jsou v dobrých rukou. A motivované!

Zdroj: archiv Martiny PtáčkovéNepřehlédněte