Půjdou živnostníci a drobní podnikatelé žebrotou?

Předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky (SPŽ ČR) Jiří Víšek napsal otevřený dopis poslancům Parlamentu České republiky, v němž se snaží poslancům objasnit, jak kompenzační bonus pomůže či nepomůže drobným podnikatelům a živnostníkům. Zde je jeho znění:

„Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

v usnesení vlády ČR č. 1044 ze dne 16. října 2020 k návrhu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2 s úpravami podle připomínek vlády; ukládá místopředsedkyni vlády a ministryni financí vypracovat konečné znění vládního návrhu zákona podle bodu I. tohoto usnesení.

V § 9 návrhu předmětného zákona je navržena výše kompenzačního bonusu, která činí 500,- Kč za každý kalendářní den bonusového období.

Protože víme, že nouzový stav byl prodloužen do 20. 11. 2020 (což ale nemusí být konečný termín), je to více než 1 měsíc (tedy 30 dnů).

OSVČ, která splní nárok na tento kompenzační bonus, dostane tedy za 30 dnů částku 15.000,- Kč. Vzhledem ke skutečnosti že nebyly odpuštěny odvody na sociální a zdravotní pojištění, tak je nutné od této částky odečíst částku 4.896,- Kč (což je min. sociální 2544,- Kč a min. zdravotní 2.352,-Kč), kterou musí OSVČ okamžitě odvést státu zpět. OSVČ tedy zbude 10.104,-Kč, což vychází při 30 denním měsíci denně na částku 336,- Kč (slovy: třistatřicetšestkorunčeských).

Je moc pěkné, že se vláda stará o naše zdraví ale vzhledem k tomu, že žádná OSVČ nemá žádnou tzv. „VATU“ (řečeno slangem paní ministryně spravedlnosti), a pokud měla, tak po jarních opatřeních ji určitě nemá. Zato má další smluvní výdaje – např. za telefony, energie, leasing automobilu atd. Tak se nejedná pouze o nájem ale o další výdaje které nelze okamžitě zastavit protože jsou uzavřeny smlouvy na dobu určitou, tak se tato OSVČ dostává tímto „mrzkým“ příspěvkem, spíše nepříspěvkem, do hlubokého mínusu a s ohledem na to, že i OSVČ někde bydlí a musí platit nájem, jíst, platit další soukromé výdaje nesouvisející s podnikáním, tak to spíše vypadá že všechny OSVČ brzy půjdou „po žebrotě“ a to je stále řeč o OSVČ která nemá žádné zaměstnance, protože tak se OSVČ dostává do situace, že její zaměstnanci budou si oproti svému zaměstnavateli, (díky programu Antivirus A, B) žít „královsky“ a tak se OSVČ více vyplatí všechny propustit, uzavřít živnost a jít na úřad práce než dále takto přežívat a čerpat další bonusy pro zaměstnance.

Kompenzační bonus je de facto pouze podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ a některé společníky s.r.o. (mikropodniky). Je pak otázkou, zda částka 336,- Kč na den stačí k životu nebo pouze k živoření – zvláště, pokud je v domácnosti více osob výživou závislých na tomto příjmu.

Je nutno si uvědomit, že podnikatelé se dostaly do této situaci nikoli vlastní neschopností, ale nařízením vlády ČR. Skutečnost, že přišly nuceně o své příjmy, je nezbavuje povinnosti platit fixní provozní náklady – energie, telefony a internet (nutný pro EET – ta je sice pozastavena, ale obory z prvních dvou vln platí stále smluvní částky za připojení o funkce pokladen EET), leasingy… Navíc vláda nyní orámovala pomoc postiženým podnikům pravidlem, že lze čerpat pouze jeden typ pomoci v daném čase – buď kompenzační bonus, nebo jinou pomoc. OSVČ se tedy buď s rodinou nají, nebo zaplatí svým zaměstnancům…

Vláda prodloužila platnost programů ANTIVIRUS A i ANTIVIRUS B, které díky své složitosti jsou dosažitelné pro podniky s účetním oddělením (tedy střední a velké) na celkem 10 měsíců roku 2020. Program ANTIVIRUS C byl svou jednoduchostí určen pro malé podniky (do 50 zaměstnanců) a hojně využíván celé tři měsíce své účinnosti. Vláda o jeho prodloužení neuvažuje.

Aby nedošlo k tomu, že OSVČ bude pomalu „padat do bahna“, je třeba ke kompenzačnímu bonusu pro OSVČ odpustit odvody na sociální a zdravotní pojištění, obnovit program ANTIVIRUS C a zrušit pravidlo souběhu různých typů pomoci.“

Tolik tedy Jiří Víšek, předseda představenstva SPŽ ČR. Nakolik jeho dopis osloví poslance a zda vláda dovolí drobným podnikatelům a živnostníkům přežít, ukáže čas. Již dnes je jisté, že mnozí skončí a opravdu půjdou na úřad práce. Problém je v tom, že ani úřad práce jim nemůže poskytnout žádnou finanční pomoc, protože OSVČ po ukončení činnosti na ni, na rozdíl od propuštěných zaměstnanců, nemají nárok…

Vláda od 28. října zakáže vycházení po 21. hodině. Omezí i prodejní doby obchodů. Nemocnice omezí plánovatelné výkony

Dnes, 19:59
Spolek Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje...
Dnes, 15:18
Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou...
Dnes, 15:04
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:04
Národní park Podyjí s rozlohou přibližně 62 kilometrů čtverečních je nejmenší národní park v České...
Dnes, 14:51
Představte si sami sebe, řekněme ve třináctém století. Nádherný, nedávno dokončený hrad září do kraje....
Dnes, 14:42
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo...
Dnes, 12:35
Angolanka Anita Dembo tvrdí, že svého syna Augusta počala se šimpanzem, se kterým udržovala milostný...
Dnes, 11:20
Díky pandemii si splnila dlouho plánovaný sen. Herečka, dabérka a autorka knih pro děti Nela...
Dnes, 10:56
Lékový ústav zaznamenal už 65 úmrtí, u nichž existuje podezření, že nastala po očkování proti...
Dnes, 08:58
Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den,...
Dnes, 06:28
Jana Mračková Vildumetzová byla po více než tři roky výraznou hejtmankou Karlovarského kraje a šéfkou...
Reklama