• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Rakovinu prostaty včas odhalí krevní testy, setká se s ní 1 ze 7 mužů

  19.6.2024
  Doris Drienová

  Každý sedmý muž za svůj život onemocní rakovinou prostaty, se zkušeností s tímto nádorem jich v ČR žije asi 80.000. Čtvrtina léčených pacientů je mladších 65 let. Časně zachycený nádor prostaty je dobře léčitelný, nemocní se podle dostupných dat vrací i do práce.

  Novináře o tom ve středu informovali odborníci na tiskové konferenci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Test rizika vzniku nádoru z krve hrazený z veřejného zdravotního pojištění mohou muži podstoupit ve věku 50 až 69 let.

  Příčiny vzniku rakoviny prostaty nejsou podle odborníků jasné, roli může hrát genetika nebo životní styl. Vliv bude mít zřejmě i složení stravy. Každý rok je zachyceno kolem 8000 nemocných. „I přes lepší diagnostiku však až 20 procent případů rakoviny prostaty stále zachycujeme v pokročilém stadiu,“ řekl děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Marek Babjuk.

  Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška data o počtech pacientů ukazují „dramatický skok“ mezi roky 2021 a 2022. Lékaři předloni zachytili meziročně skoro o 2000 případů víc, souvisí to s omezeními dostupnosti zdravotní péče v době covidu-19. Data za rok 2023 ještě dostupná nejsou. Spolu se zahájením úhrady vyšetření z veřejného zdravotního pojištění v letošním roce očekávají odborníci další nárůst.

  Jde podle Duška o jediný zhoubný nádor dospělých, kde se daří dlouhodobě prodlužovat přežití i právě v pokročilých stadiích. Podle lékařů je to i díky moderní léčbě, kterou předepisují specializovaná centra, aktuálně ji užívá asi 2500 pacientů. Jejich průměrný věk je podle ředitele AIFP Davida Koláře 72 let, většina se ale začíná v centrech léčit v 60 letech. Náklady na centrovou léčbu předloni přesáhly 800 milionů korun, na jednoho pacienta 313.000 korun.

  Díky propojení dat o nemocnosti a pracovních neschopnostech se ukazuje, že 80 procent mladších pacientů léčených s rakovinou prostaty dál pracuje. Ve skupině do 50 let je to skoro 60 procent, 28 procent částečně. U pacientů ve věkové skupině 50 až 64 let po léčbě plně pracuje 42 procent, další čtvrtina s nějakým stupněm invalidity.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte