• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ředitel nemocnice v Kroměříži považuje odchod části lékařů za hrubý nátlak, vytváří podle něj paniku mezi zaměstnanci

  1.6.2023
  Doris Drienová

  Výpověď části lékařů Psychiatrické nemocnice Kroměříž (PNKM) považuje ředitel zařízení Pavel Polák za hrubý nátlak. Skupina 17 lékařů z celkových 50 podle něj svým nátlakovým chováním vytváří paniku mezi zaměstnanci, uvedl v tiskové zprávě, kterou ve čtvrtek zveřejnil na webu nemocnice.

  Část zdravotníků PNKM podala výpověď ve středu. Své rozhodnutí zdůvodnila spory s ředitelem, jehož přístup k psychiatrii podle nich představuje přímé ohrožení péče o pacienty.

  Skupině protestujících lékařů byla opakovaně nabídnuta možnost dialogu, kterou nevyužili, uvedl Polák. Nespokojení zaměstnanci mají podle něj k dispozici i jeho podrobnou reakci na předchozí petiční dopis, avšak mlčí. „Příští týden máme dlouho plánovaná tři diskusní setkání pro všechny zaměstnance, je evidentní, že je tato skupina nechce využít,“ uvedl ředitel nemocnice.

  Podání výpovědí částí zdravotníků považuje Polák za okázalý hrubý nátlak, kterému má management a zřizovatel nemocnice podlehnout. „Skupina 17 lékařů (z celkového počtu téměř 50 lékařů) samozřejmě svým nátlakovým chováním vytváří paniku mezi ostatními zaměstnanci,“ dodal ředitel PNKM.

  Nemocnice podle Poláka potřebuje personální obměnu. „Je dobře, že se někteří z nátlakové skupiny rozhodli odejít, vnímám to jako příležitost pro ozdravení nemocnice,“ dodal. PNKM již na webu zveřejnila inzeráty, jejichž prostřednictvím hledá primáře či primářku adiktologického oddělení, dále dětského a dorostového psychiatrického oddělení, gerontopsychiatrického a také psychiatrického oddělení. Dále zařízení shání lékaře s atestací z oboru psychiatrie.

  Nespokojení zaměstnanci PNKM ve středu v prohlášení pro média uvedli, že výpověď podala polovina ze 12 primářů a primářek, 11 z 19 atestovaných lékařů a tři z osmi atestovaných klinických psychologů. Nespokojení lékaři v prohlášení uvedli, že ředitel nemocnice neodbornými zásahy vstupuje do léčebného procesu a jeho přístup k psychiatrii představuje přímé ohrožení péče o pacienty. Dodali, že už vyčerpali všechny možnosti řešení situace jak uvnitř nemocnice, tak s ministerstvem zdravotnictví.

  Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ve středu odpovědělo, že o situaci ví. Péče o pacienty není podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba ohrožena a vyřešení situace předpokládá během dnů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte