• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Reforma sociálních dávek má motivovat k práci

  29.11.2023
  Simona Knotková

  Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí ve středu představili starostům v Ústeckém kraji návrh reformy sociálních dávek.

  Místo čtyř dávek má být jedna, jedna tak bude žádost o dávku i jedno správní řízení. U žadatelů se bude zjišťovat majetek. Změna by mohla začít platit v roce 2025. Zástupci obcí na setkání v Ústí nad Labem uvedli, že věří, že reforma pomůže motivovat lidi k práci a pomůže v boji s takzvanými obchodníky s chudobou. Podněty z regionů k reformě se chce ministerstvo ještě zabývat. V Ústeckém kraji je nejvyšší nezaměstnanost v zemi a velký počet vyloučených lokalit.

  Vrchní ředitelka sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek Iva Merhautová uvedla, že by lidé už nežádali zvlášť o dávku na živobytí, doplatek a příspěvek na bydlení a o přídavek na dítě, ale pouze o jednu dávku, a to elektronicky. Pokud by to někdo nezvládl, přišel by na úřad práce a tam by to s ním vyplnil úředník, uvedla Merhautová. Ministerstvo si od digitalizace slibuje mimo jiné zrychlení vyřizování žádostí a snížení zatížení úřadů práce.

  Sociální dávka by měla podle představené reformy motivovat lidi k práci. „Děkuji za revoluční řešení a za zjednodušení dávek,“ uvedla místostarostka Loun Martina Bečvářová (ANO). Starosta Kadaně na Chomutovsku Jan Losenický (ODS) upozornil, že důležité je zohlednit například rozdíl v nájmech v různých městech.

  Reformu považuje náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Kulhánek (ODS) za malou revoluci v dávkovém systému. „Ten je připravován na principu zásluhovosti. To znamená, že člověk, který žádá o dávku, se musí také o tu dávku nějak přičinit, třeba aktivizací přes obce. Někomu se to možná líbit nebude, ale konečně budou rozdělovány dávky spravedlivě, nikdo je nedostane zadarmo,“ uvedl.

  Zákon se připravuje, připomínkami z terénu, které ve středu zazněly na setkání, se chce ministerstvo práce ještě zabývat.

  Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na zářijovém zasedání vlády v Ústeckém kraji řekl, že reforma dávkového systému do praxe přinese to, že se velmi výrazně sníží státní podpora těm, kteří se nebudou chtít zapojit do pracovního procesu. „Je otevřený zákon o státní sociální podpoře, kam promítáme poznatky z regionů, mohli bychom být adresnější a efektivnější, abychom se třeba mohli podívat na účty ostatních členů domácnosti, což teď nemůžeme,“ řekl.

  Aktualizované cenové mapy nájemného bude mít ministerstvo práce a sociálních věcí k dispozici příští rok. Cenové mapy by měly stanovit obvyklou výši nájemného v každé obci a městě, ale i v lokalitách menšího rozsahu. Opatření by mělo omezit takzvaný obchod s chudobou, na kterém vydělávají pronajímatelé bytů a ubytoven.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte