• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Respirátory pomocí 3D tiskárny začínají vyrábět další firmy

  24.3.2020
  Eliška Stodolová

  Automobilka Škoda Auto zahájila ve spolupráci s Institutem pro informatiku, robotiku a kybernetiku (CIIRC) ČVUT výrobu respirátorů.

  Vyrábí je pomocí 3D tisku, do hotových masek se následně pouze našroubuje filtr. Denně ve firmě vznikne asi 60 kusů, uvedla Škoda Auto na twitteru.

  Na výrobě masek prostřednictvím 3D tisku se podílí také společnost 3D Tech z Ondřejova u Prahy. Denně firma vytiskne asi 100 masek a potřebného příslušenství. „Dále vyrábíme těsnění a membrány odléváním silikonu do 3D tištěných forem. Spolu s tím vyrábíme také gumové uchycení respirátorů,“ řekl provozní ředitel Michal Vrbický.

  Respirátor

  České vysoké učení technické začne vyrábět 10 tisíc respirátorů za den. Pomůže jim 3D tiskárna.

  Těsnění, membrány a uchycení respirátorů zvládne firma produkovat ve větším množství než samotné masky, pokrývá tak jimi masky vyrobené jinými firmami, například automobilkou Škoda Auto. „V současné době přizpůsobujeme kapacitu potřebám ministerstva zdravotnictví,“ řekl Vrbický.

  České vysoké učení technické (ČVUT) zahájilo spolupráci s ministerstvem zdravotnictví ohledně dodávky nových respirátorů nejvyšší třídy do fakultních nemocnic. ČVUT uvedlo, že od příštího týdne může začít vyrábět až 10 tisíc respirátorů nejvyšší třídy denně. Půjdou do fakultních nemocnic.

  Pro přípravu respirátorů se využívá technologie 3D tisku MJF, která není příliš běžná. V Česku je jen několik vhodných tiskáren, po celém světě jich existuje zhruba tisíc. ČVUT tak minulé pondělí vyzvalo firmy a výzkumná centra, které je vlastní, ke spolupráci. Zaznamenalo velký ohlas a navázalo spolupráci s těmi nejdostupnějšími.

  Ve Škodě Auto je nyní zastavena výroba automobilů. Výrobní linky se zde zastavily ve středu 18. března večer. Na pracoviště by se zaměstnanci mohli vrátit v pondělí 6. dubna ráno. Zaměstnanci Škody Auto budou od 18. března do 29. března dostávat 70 procent platu, poté 75 procent.

  est/čtk  Nepřehlédněte