Revitalizace Žehuňského rybníka má zelenou, zvýší se i kapacita zařízení na výkup odpadů v Kralupech

Středočeský kraj souhlasí s revitalizací Žehuňského rybníka na Kolínsku, který je největším rybníkem ve středních Čechách a devátým největším v České republice. Souhlasné stanovisko kraj provedl v rámci svého vyjádření k EIA. Krajští radní schválili i další dvě vyjádření k EIA k dalším projektům.

Kraj s projektem na revitalizaci Žehuňského rybníka souhlasí a nepožaduje další posuzování. Rybník je známý také výskytem vzácných a chráněných druhů ptáků. „Cílem obnovy rybníka, jehož rozsáhlé odbahnění bude provedeno poprvé v jeho čtyřsetleté historii, je zlepšit podmínky pro existenci těchto cenných živočišných druhů a zároveň zajistit optimální stav technických zařízení, která jsou součástí vodní nádrže,“ uvedl náměstek hejtmanky Miloš Petera (ČSSD).

Kraj se vyjádřil i k navýšení kapacity zařízení k odstraňování sběru a výkupu odpadů v Kralupech nad Vltavou. Ani v tomto případě nepožaduje další posuzování. Kapacita zařízení se má zvýšit ze současných 5000 tun na téměř 20 tisíc tun ročně.

Radní projednávali také vyjádření kraje k územně energetické koncepci, která zpřesňuje a rozvíjí cíle státní energetické koncepce a určuje strategii pro její naplňování. Projekt zvažuje tři varianty, hejtmanství zvolilo tu, která je založena na růstu HDP na úrovni dvou procent ročně. „Vybraná varianta bude mít hned několik pozitivních dopadů. Předpokládá zvýšení účinnosti užití energie při její výrobě, distribuci a spotřebě, zvýšení podílů obnovitelných zdrojů energie, to jest biomasy, zvýšení podílu energetického využití směsného komunálního odpadu, snížení spotřeby fosilních primárních energetických zdrojů a zvýšení podílů elektromobility a využití alternativních paliv v dopravě,“ řekl Petera.

Díky energetické koncepci by například měla klesnout potřeba uhlí o 30 procent a zemního plynu o 13 procent. Naopak výraznější nárůst o 24 procent se očekává u energeticky obnovitelných zdrojů a u výroby elektřiny z těchto obnovitelných zdrojů pak 23 procent.

Zdroj: čtk

Dnes, 16:00
Je to skutečně nezvyk, držet opět v rukou housle. Více než rok svíraly pušku. Rozkaz...
Dnes, 13:59
Králíky jsou historicky nejvýchodnějším městem Čech. Leží v nadmořské výšce 560 metrů. Nedaleký Králický Sněžník...
Dnes, 12:25
Busking je tvrdou školou umění jako ve sportu. V současnosti zažívá svůj velký boom. Buskeři,...
Dnes, 09:59
Před sedmi lety odešel do hereckého nebe herec a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jan...
Dnes, 08:02
Komu by se za horkých letních dnů chtělo vařit? Proto se v tomto období mnozí...
Včera, 15:59
Už jste někdy kráčeli po mořském dně? Zřejmě ne, pokud nepatříte mezi profesionální potápěče. Ten...
Včera, 14:00
Průběh počasí toho kterého roku můžeme hravě shrnout do téměř holé věty: Letos nebylo žádné...
Včera, 11:30
Se stavbou trati z Neratovic do Brandýsa nad Labem souvisely i stavby nádražních budov. Kostelecké...
Včera, 10:20
Když Miroslav Tyrš razil heslo „V zdravém těle zdravý duch!“, věděl, o čem mluví. Možná...
Včera, 08:05
Přestože letošní léto není tak tropické jako tomu bylo v předchozích pár letech, najdou se...
Reklama