• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Revoluce proběhla i v našich ústech. Před 30 lety začal boom zubních implantátů

  30.10.2019
  Fefík

  Když se u nás po roce 1989 otevřely hranice, bylo jasné, že lidé ze Západu mají nejen hezčí šaty, boty nebo auta, ale většinou také mnohem hezčí zuby. Bylo to i díky zubním implantátům neboli umělým zubům, které začali postupně objevovat i naši stomatologové.

  Také česká stomatochirurgie zaznamenala svůj revoluční vývoj.
  „Učili jsme se lidem implantáty zavádět, doplňovat kost, první čepelkové implantáty jsme postupně vyměnili za sofistikovanější nitrokostní. Byl to obrovský skok a velmi rychlý vývoj, který nám umožnil mnohem lépe ošetřit i řadu komplikovaných případů,“ vzpomíná MUDr. Radim Horák z Kliniky GHC Praha.

  Uznávaný stomatolog, stomatochirurg a také zkušený maxilofasciální chirurg (čili operatér ústní dutiny, čelistí a obličeje) se už postaral o krásný úsměv stovek svých pacientů. K nim patří i vrcholoví sportovci, zejména hokejisté.
  „Pokud dnes někdo přijde o zub, zavedení implantátů se dnes opravdu nemusí bát,“ říká doktor Horák.

  Chirurgický zákrok, při kterém operatér vkládá zubní implantát do pacientovy čelisti, je totiž téměř bezbolestný. A může být i pohodlný. To v případě, že se zákrok neprovádí v klasické ambulanci, kde se pacient po výkonu musí zvednout a sám odejít, ale na sále v analgosedaci. Mírné utlumení totiž potlačuje nejen bolest, ale také strach.
  „Správná kombinace léků na uklidnění spolu s léky proti bolesti způsobí, že pacient zůstává při vědomí a spolupracuje, samotný výkon si pak už ale většinou nepamatuje,“ vysvětluje lékař, který po zákroku doporučuje využít ještě lůžkové péče. „Už samotné vědomí, že se o mě můj lékař dál postará, dělá pro psychiku pacientů velmi mnoho a zvyšuje tak celkovou pohodu operace.“

  Jak se dělala revoluce z telefonních budek a bez internetu

  Implantát neboli umělý zub je dobrým řešením i z hlediska estetiky, která je pro řadu lidí stejně důležitá jako funkce nového zubu: od pravého zubu je implantát nerozeznatelný barvou i tvarem. Správně vybraný a zavedený implantát s kostí perfektně sroste a zcela nahradí i poškozený kořen. A narozdíl od pevných můstků není nutné obrousit okolní zdravé zuby, které se tak nenávratně poškodí.

  Výhodou nové zubní náhrady je i její životnost: kvalitní implantát vydrží už na celý život. Umělý kořen zároveň vyplňuje mezeru po chybějícím zubu, která by v budoucnu mohla kvůli stažení kosti vyústit až v úbytek kostní hmoty.

  „Úspěch zákroku spočívá v co nejpřesnějším umístění implantátu. K tomu dnes slouží aktivní navigovaná chirurgie. I proto má smysl hledat zdravotnické zařízení s co možná nejlepším vybavením,“ uzavírá specialista, který ošetřuje lidi od patnácti let do pozdního věku a ročně dodá lidem do úst kolem 250 nových zubů.

  FOTO: Doktor Radim Horák operuje

  Doktor Radim Horák operuje - 1_Už po prvním ztraceném zubu má lékař pacientovi nabídnout implatnát_foto Klinika GHC Praha_repro zdarmaDoktor Radim Horák operuje - 3_Stomatolog a stomatochirurg MUDr Radim Horák_foto Klinika GHC Praha_repro zdarmaDoktor Radim Horák operuje - 5_MUDr Radim Horák na sále Kliniky GHC Praha_foto Klinika GHC Praha_repro zdarmaDoktor Radim Horák operuje - 6_Analgosedace pacientku mírně utlumí aby nevnímala bolest ale mohla spolupracovat s lékařem_foto Klinka GHC Praha_repro zdarmaDoktor Radim Horák operuje - 7_Utlumené světlo při operaci napomáhá výkonu i soustředění lékařů a také klidu pacientky_foto Klinika GHC Praha_repro zdarma
  Další fotky
  Doktor Radim Horák operuje - 0_MUDr Radim Horák chrup pacientky nejprve podrobně vyšetří_foto Klinka GHC Praha_repro zdarma


  Nepřehlédněte