Revoluce proběhla i v našich ústech. Před 30 lety začal boom zubních implantátů

30.10.2019
Fefík

Také česká stomatochirurgie zaznamenala svůj revoluční vývoj.
„Učili jsme se lidem implantáty zavádět, doplňovat kost, první čepelkové implantáty jsme postupně vyměnili za sofistikovanější nitrokostní. Byl to obrovský skok a velmi rychlý vývoj, který nám umožnil mnohem lépe ošetřit i řadu komplikovaných případů,“ vzpomíná MUDr. Radim Horák z Kliniky GHC Praha.

Uznávaný stomatolog, stomatochirurg a také zkušený maxilofasciální chirurg (čili operatér ústní dutiny, čelistí a obličeje) se už postaral o krásný úsměv stovek svých pacientů. K nim patří i vrcholoví sportovci, zejména hokejisté.
„Pokud dnes někdo přijde o zub, zavedení implantátů se dnes opravdu nemusí bát,“ říká doktor Horák.

Chirurgický zákrok, při kterém operatér vkládá zubní implantát do pacientovy čelisti, je totiž téměř bezbolestný. A může být i pohodlný. To v případě, že se zákrok neprovádí v klasické ambulanci, kde se pacient po výkonu musí zvednout a sám odejít, ale na sále v analgosedaci. Mírné utlumení totiž potlačuje nejen bolest, ale také strach.
„Správná kombinace léků na uklidnění spolu s léky proti bolesti způsobí, že pacient zůstává při vědomí a spolupracuje, samotný výkon si pak už ale většinou nepamatuje,“ vysvětluje lékař, který po zákroku doporučuje využít ještě lůžkové péče. „Už samotné vědomí, že se o mě můj lékař dál postará, dělá pro psychiku pacientů velmi mnoho a zvyšuje tak celkovou pohodu operace.“

Jak se dělala revoluce z telefonních budek a bez internetu

Implantát neboli umělý zub je dobrým řešením i z hlediska estetiky, která je pro řadu lidí stejně důležitá jako funkce nového zubu: od pravého zubu je implantát nerozeznatelný barvou i tvarem. Správně vybraný a zavedený implantát s kostí perfektně sroste a zcela nahradí i poškozený kořen. A narozdíl od pevných můstků není nutné obrousit okolní zdravé zuby, které se tak nenávratně poškodí.

Výhodou nové zubní náhrady je i její životnost: kvalitní implantát vydrží už na celý život. Umělý kořen zároveň vyplňuje mezeru po chybějícím zubu, která by v budoucnu mohla kvůli stažení kosti vyústit až v úbytek kostní hmoty.

„Úspěch zákroku spočívá v co nejpřesnějším umístění implantátu. K tomu dnes slouží aktivní navigovaná chirurgie. I proto má smysl hledat zdravotnické zařízení s co možná nejlepším vybavením,“ uzavírá specialista, který ošetřuje lidi od patnácti let do pozdního věku a ročně dodá lidem do úst kolem 250 nových zubů.

FOTO: Doktor Radim Horák operuje

Doktor Radim Horák operuje - 1_Už po prvním ztraceném zubu má lékař pacientovi nabídnout implatnát_foto Klinika GHC Praha_repro zdarmaDoktor Radim Horák operuje - 3_Stomatolog a stomatochirurg MUDr Radim Horák_foto Klinika GHC Praha_repro zdarmaDoktor Radim Horák operuje - 5_MUDr Radim Horák na sále Kliniky GHC Praha_foto Klinika GHC Praha_repro zdarmaDoktor Radim Horák operuje - 6_Analgosedace pacientku mírně utlumí aby nevnímala bolest ale mohla spolupracovat s lékařem_foto Klinka GHC Praha_repro zdarmaDoktor Radim Horák operuje - 7_Utlumené světlo při operaci napomáhá výkonu i soustředění lékařů a také klidu pacientky_foto Klinika GHC Praha_repro zdarma
Další fotky
Doktor Radim Horák operuje - 0_MUDr Radim Horák chrup pacientky nejprve podrobně vyšetří_foto Klinka GHC Praha_repro zdarma


Nepřehlédněte