Režisér Juraj Jakubisko vystaví v Přerově své obrazy

18.10.2021
Redakce

Pět desítek obrazů, ale i trojrozměrné exponáty z filmových ateliérů představí v Přerově slovenský režisér Juraj Jakubisko. K vidění budou jeho grafiky a olejomalby z dřívějších let i ze současnosti. Filmové kostýmy zase budou odkazovat na autora jako výraznou osobnost filmového a divadelního umění České i Slovenské republiky. Na výstavě v Galerii města Přerova, která bude otevřena za účasti autora tento týden ve čtvrtek, se tak symbolicky propojí režisérovy zásadní profesní i soukromé linie a sice výtvarné umění a film.

V Galerii města Přerova vedle pěti desítek obrazů výstavu zpestří i trojrozměrné exponáty z filmových ateliérů společnosti Jakubisko Film Europe. „Právě odtud máme zápůjčku filmových kostýmů a rekvizit k pohádce Perinbaba a dva světy. Jak si možná Přerované vzpomenou, některé sekvence filmový štáb pořizoval na přerovském Horním náměstí a zázemí měl právě v naší galerii,“ uvedla kurátorka výstavy Lada Galová.

Na výstavě budou z této pohádky k vidění kostýmy postav Červenovlasé, Zubaté, Krále, Strážce a samozřejmě Perinbaby, chybět nebude ani kostým Principála, ztvárněný nezapomenutelným Danem Nekonečným, doplnila Galová. Pohádka, která dosud nebyla uvedena v kinech, se v Přerově natáčela před čtyřmi lety, své kulisy pro natáčení tehdy poskytlo zdejší historické Horní náměstí. Ve filmu, který navazuje na první díl známé slovenské pohádky z roku 1985, si tehdy mohli zahrát i Přerované. Premiéru bude mít snímek v listopadu.

Jakubiskova tvorba se vyznačuje podle zástupců galerie velmi osobitou poetikou, bizarností i podivuhodnou hravostí. Výstava grafik zobrazuje nejen scény z jeho filmů, ale nabízí i jiná témata – obrazy z Jakubiskova mládí v rodné vsi Kojšov na východním Slovensku. Obrázky, které ho při natáčení napadají, si dříve kreslil do diáře a postupem času začaly zároveň s filmy vznikat i grafiky. Velká část jeho tvorby vznikla při tvorbě historického velkofilmu Bathory, nejdražšího filmového projektu ve své době ve střední Evropě, dodali zástupci galerie.

Třiaosmdesátiletý slovenský režisér natočil 15 celovečerních filmů a jeho šestnáctý snímek v pořadí, Perinbaba a dva světy, je očekáván v kinech. Vernisáž za účasti autora a jeho manželky Deany Jakubiskové se uskuteční ve čtvrtek 21. října v 17:00 v Galerii města Přerova na Horním náměstí. Výstava s názvem Juraj Jakubisko – Moje dva světy – Grafiky a olejomalby bude k vidění do 21. listopadu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte