Říčany zpomalí na 30 a zavedou zóny. Za špatné parkování bude pokuta až 10 tisíc

18.6.2021
Jan Štoll

Ulice uvnitř parkovací zóny budou mít odlišný dopravní režim. Řidiči v ulicích budou muset zpomalit na maximální rychlost 30 km v hodině. „Kromě dopravního značení jim to při vjezdu do zón připomenou i zpomalovací pryžové polštáře a také vyznačená střídavá stání v ulicích,“ uvedla mluvčí města Kateřina Lauerová. Město má instalovat přibližně padesáti polštářů ve 30 ulicích. Mimo krajské hlavní komunikace.

„Zakomponování zklidňujících prvků požadoval v rámci aplikace příslušných technických norem Dopravní inspektorát Policie ČR. Díky zpomalení bude možné nově zřídit více parkovacích míst,“ dodala Lauerová.

Výhodou pryžových polštářů má být snížená hlučnost, nižší náklady a snadnější a rychlejší instalace, která umožňuje v případě potřeby jejich využití na jiném místě.

Zóny se zákazem stání

Řidiči budou při vjezdu do zón informování prostřednictvím dopravního značení, že je v území zakázáno stání, pokud toto není dopravním značením povoleno. „Parkování mimo vyznačené parkovací pruhy bude řešeno jako porušení zá kazu stání vyplývajícího z místní úpravy, a to včetně uplatnění postupu podle § 125f zákona o pro vozu na pozemních komunikacích,“ dodává Lauerová. Zákon za porušení paragrafu umožňuje udělení pokuty až do výše 10 tisíc korun.

Říčany jsou nejlepší místo pro život, předběhly i Prahu

„Jinými slovy, parkovat budou řidiči smět pouze na místech vyznačených dopravní značnou Parkoviště doplněných bílou čarou příslušného vodorovného dopravního značení. Nebude tak možné parkovat před přechody pro chodce, v křižovatkách, na chodnících a podobně,“ vysvětluje Lauerová.

Nová parkovací místa

Naopak přibydou parkovací místa tam, kde dosud nebyla. „Jedná se o stovky parkovacích stání v místech, kde není dostatečná šířka komunikace zajišťující 3 m široký jízdní pruh pro každý směr jízdy. Nově však díky plošnému omezení rychlosti je možné použit jeden jízdní pruh pro oba směry jízdy a tím dosáhnout potřebného navýšení parkovací kapacity,“ říká Lauerová.

V některých místech bude naopak zakázáno zastavení, proto aby na sebe protijedoucí řidiči viděli a mohli se navzájem vyhnout.

Ceny parkovného

Lidé z Říčan, kteří bydlí uvnitř zóny, mohou platit hodinové tarify nebo si pořídit parkovací kartu. Pro parkování v místě bydliště vyjde roční karta na 100 Kč a bude platit pro nejbližší okolí. Karta pro parkování uvnitř celé zóny bude stát 1000 korun. Návštěvníci Říčan budou buď platit hodinové tarify, nebo si pořídí roční kartu na parkoviště za 6 tisíc korun či neomezenou kartu za 12 tisíc korun.

Šestnáctitisícové Říčany trápí podobně jako další města nedostatek parkovacích míst. Týká se to hlavně okolí nádraží a centrálních částí. Velkým problémem je parkování lidí z okolních obcí, kteří Říčany využívají jako přestupní stanici při cestě do Prahy.

Připravovaný parkovací systém vyvolal kritiku některých lidí na facebooku. Starosta David Michalička (Klidné město) namítl, že podobný nepopulární krok učinili i v jiných českých městech. Poukázal na to, že v širším centru Říčan denně parkuje několik set automobilů v rozporu se zákonem. Na denním pořádku jsou tak podle něj zásahy městské policie v okolí nádraží, kde parkující auta brání výjezdu z nemovitostí a ničí zeleň.

Zdroj: TZ Říčany, ČTKNepřehlédněte