Rodný list dítěte si matky odnesou už z porodnice. Litoměřice jdou vstříc občanům

21.1.2020
Marcel Mihalik

Matrikářka bude úřadovat v prostoru pracoviště Czech POINTu v blízkosti nemocniční recepce. Provozní doba Czech POINTu je pondělí až pátek od 8 do 12 hodin, na kterou naváže od 12 do 13 hodin provoz matriky. „Šlo o logický krok učiněný s cílem vyjít vstříc potřebám lidí, kteří jsou v nemocnici hospitalizovaní, přicházejí na návštěvy za příbuznými, do ambulancí nebo zde pracují. Městský úřad Litoměřice se nejen tímto způsobem snaží zkvalitňovat své služby,“ vysvětlil pro Náš REGION tajemník Milan Čigáš, proč úřad v nemocnici zprovoznil Czech POINT i matriku.

Jsou první

Inspirací byla Olomouc a Ostrava. „V Ústeckém kraji jsme první,“ pochvaluje si Čigáš. Veřejnost novinku přijala podle radnice s nadšením. „Na detašované pracoviště Czech POINTu máme pozitivní zpětné vazby. Věříme, že i maminky přivítají službu matrikářky, díky níž jim odpadne cesta na městský úřad. Zároveň s miminkem si domů odnesou i rodný list dítěte,“ dodal tajemník.

Ušetří čas

O úspoře času se přesvědčily v prvním lednovém týdnu už dvě maminky. Z rukou matrikářky Jany Hříbalové obdržela rodný list Monika Kratochvílová ze Vchynic, které se narodil 1. ledna v 9.36 hodin syn Oliver. Byl tak prvním miminkem v roce 2020 v litoměřické porodnici. Druhým byla Adélka, která se narodila Veronice Kováčové z Litoměřic. „Alespoň ušetříme čas běháním na úřad. Je to milé,“ shodovaly se obě maminky.

Litoměřice jsou obcí s rozšířenou působností, do jejichž správní působnosti spadají čtyři desítky obcí. Nemocnice je největší zaměstnavatel ve městě, spádovost tohoto zdravotnického zařízení je 150 tisíc obyvatel. Loni zvítězil litoměřický městský úřad v celorepublikové soutěži Ministerstva vnitra. Byl vyhlášen v kategorii obcí s rozšířenou působností „Přívětivým úřadem 2019“. Hodnoceno bylo na 146 obcí.

Švestková dráha ožila pravidelným provozem, spojuje Most s LitoměřicemiNepřehlédněte