• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Ropid letos podruhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru

  4.10.2017
  Kamila Steinbachová

  Komentář Ondřeje Matěje Hrubeše k plánovaným změnám nočních linek. V říjnu dochází v Praze k dalším celopražským změnám v linkách MHD. Kolikáté už to jsou za poslední rok ani nelze spočítat, ale jedná se o druhou velkou změnu v linkách noční dopravu v letošním roce. Na jaře Ropid kompletně přečísloval všechny noční linky z pětkové řady do devítkové.

  Důvodem byla prý potřeba uvolnit pětkovou řadu pro příměstské linky, ale dodnes není pětková řada používána a tak se mohlo přečíslování a přetrasování linek udělat v jeden termín.

  Jen Praha mění noční linky 2x ročně

  Neznám jiné město, které by měnilo noční MHD dvakrát ročně. Opět jsme v něčem první. A co hůř, sám Ropid říká, že tohle není konečný dlouhodobý stav a do budoucna plánuje další „překopání“ nočních linek.

  noční busy

  Posílení centra vítám

  Nyní naplánované změny jsou rozumné a opravdu zlepší noční dopravu v Praze. Nové autobusové linky jezdící přes centrum Prahy odlehčí přeplněným tramvajím. Vítám také vlašťovku v podobně tangenciální linky 913 spojující sever a jih Prahy na úrovni Prosek – Vysočany – Flora – Vršovice.

  noční busy 2

  Linky musí reagovat na změnu nočního života

  Ale připojuji se k názoru Ropidu, že je potřeba noční linkové schéma udělat nové a zcela načisto. V posledních letech se noční doprava velmi rozšířila i do menších městských částí, avšak formou přílepků ke stávající až historické síti. Navíc se v Praze za poslední roky změnil noční život, který se přesunul do oblasti Dlouhé třídy (přes léto také oblast „náplavky“ u Palackého náměstí) a Lazarská zůstala jen přestupním bodem, nikoliv hlavním počátkem nočních cest do domovů. Proto je škoda, že ani teď se nepodařilo uskutečnit komplexní změny. To je ovšem dáno nevyčleněním dostatečného množství finančních prostředků od města.

  Detailní informace o nočních linkách si můžete přečíst ve článku Od října v noci pohodlněji. ROPID posílí noční spoje na kraji Prahy.

  Od října v noci pohodlněji. ROPID posílí noční spoje na kraji Prahy

  FOTO: Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru

  Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - noční busy hlavní fotoRopid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - noční busyRopid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - noční busy 2Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - autobusyRopid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - autobusy 4
  Další fotky
  Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - autobusy 3Ropid letos po druhé mění noční linky. Tentokrát pozitivně, posiluje dopravu v centru - autobusy 2

  Zdroj: http://mhd86.cz, autor: Ondřej Matěj Hrubeš  Nepřehlédněte