• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Rovnováha. Poradna doktorky Skulínkové

    Na spokojený a zdravý život existuje bezpočet zaručených návodů, kuchařek a tipů. A někdy při jejich následování často zapomínáme na jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro dosažení úspěchu na prakticky jakékoli cestě – na rovnováhu.

    Ručička vah

    Náš život se všemi svými složkami si můžeme představit jako mechanickou váhu – ovšem s tím rozdílem, že nemá jen dvě ramena s miskami, ale těch ramen i ručiček má několik! Dá tedy větší fušku dosáhnout rovnováhy v tak komplexním systému.

    V praxi to tedy vypadá tak, jako bychom neustále vyvažovali tu jednu mističku, tu druhou, tu trochu přidáme, tu odebereme. Abychom se prostě nedostali do situace, kdy nám nějaká miska spadne úplně na zem a nedejbože se rozbije.

    Přiměřeně a udržitelně

    I v rámci snahy o zdravý životní styl si musíme zachovat selský rozum a dostatečný nadhled. Je jistě dobré například dostatečně cvičit, ale ani s pohybem se to nesmí přehánět.

    Práce šlechtí, ale chcípaj’ po ní koně. Naše tělo potřebuje jak aktivitu, tak odpočinek. I v našem každodenním životě můžeme vysledovat, že se někdy ty ručičky vah vychylují více, než je zdrávo. Obzvlášť pokud jde o práci v zaměstnání i v domácnosti máme tendenci přepínat síly – říkáme si ještě trochu, ještě chvilku, ještě toto a skončím… a nakládáme si víc, než je udržitelné, a to dlouhodobě.

    Jistě – občasné vystoupení z komfortní zóny a s ním spojený přechodný stres jsou stimulem k růstu, ale pokud naše mysl a tělo zažívají stres dlouhodobý, rezervy našeho organizmu se mohou vyčerpat. V rámci předcházení takovým stavům bychom měli být vnímaví k signálům těla i mysli a umět včas zatáhnout za brzdu, uvolnit nahromaděné napětí, přerušit činnosti a naordinovat si odpočinek a klid.

    Restart

    Dobrou prevencí zahlcení je například umět praktikovat nějakou techniku mindfulness, meditace nebo prosté nicnedělání. Zkuste se několikrát denně v klidu posadit a nic nedělat, ani se nepokoušet nic vymýšlet. Jen pozorujte svůj dech, vnímejte pocity ve vašem těle, nebo zírejte z okna, pozorujte mraky, projíždějící auta, třepotající se listy. Těch pár nečinných minut denně si jistě můžete dovolit, ať máte jakkoli moc práce – naopak taková uvolněná pauzička dokonce zvýší vaši efektivitu a hlavně váš pocit pohody. Pokud je pro vás těžké restartovat se nečinností, můžete se třeba v rámci pracovního dne restartovat pohybem – zaskákat si, krátce si zatančit, udělat pár dřepů – jakékoli vytržení ze strnulé polohy a vystresovaného mozku je dobré!

    Jako na kole

    Musíme mít na paměti, že dosažení životní rovnováhy neznamená, že: tak a odteď jsem v rovnováze. Není to statický stav. Naopak je to něco dynamického – jako když jedeme na kole – šlápnu pravou, šlápnu levou – a tak se udržuji v rovnováze.

    My takhle podobně vyvažujeme různé aspekty našeho života a snažíme se, aby bylo všeho tak akorát: práce, odpočinek, spánek, cvičení, jídlo, vztahy, koníčky… šlápnu doprava, šlápnu doleva…



    Nepřehlédněte