• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ruští dezertéři představují nebezpečí pro Česko

  26.9.2022
  Simona Knotková

  Cílem nemůže být, aby se v České republice hromadili dezertéři, bylo by to i bezpečnostní riziko. K debatě o přijímání Rusů utíkajících před mobilizací to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Hrozí podle něj, že by mezi nimi byli ruští agenti.

  Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Měla by se týkat asi 300 tisíc lidí s předchozími vojenskými zkušenostmi. Podle agentury AFP se ale množí případy, kdy jsou povoláni staří, nemocní nebo vojensky zcela nezkušení lidé včetně studentů. Opoziční ruský list Novaja gazeta v neděli s odkazem na zdroj z Kremlu napsal, že z Ruska poté uprchlo přes 260 tisíc mužů.

  „Naším cílem nemůže být, aby se u nás hromadili dezertéři, to by bylo i bezpečnostní riziko pro náš vlastní stát. Můžou mezi nimi být ruští agenti. A já dlouhodobě a úspěšně pracuji na tom, aby se vliv ruských tajných služeb v Evropě snižoval,“ uvedl Lipavský.

  Prezident Miloš Zeman v neděli na CNN Prima News řekl, že by Česko Rusy prchající před mobilizací přijímat mělo. Podle hlavy státu naopak o bezpečnostní riziko nejde. Lipavský už ve čtvrtek sdělil, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v ČR podmínky pro udělení humanitárního víza.

  „Ruští občané, kteří jsou povoláváni k vojenské povinnosti, by svou vůli měli vyjadřovat především v Rusku. Přijali jsme 400.000 uprchlíků z Ukrajiny a naše kapacity jsou na hraně,“ doplnil šéf diplomacie. Primárně je podle něj nutné pomoct těm, kteří jsou v bezprostředním ohrožení.

  „Nic to nemění na tom, že dodržujeme veškeré mezinárodněprávní závazky. Naší povinností není udělit vízum každému, kdo o něj požádá. Naopak o azyl si může na území EU požádat každý, dostane ho ten, kdo na něj má podle mezinárodního práva nárok,“ dodal Lipavský.

  Podle čtvrtečního vyjádření mluvčí Evropské komise je rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, na členských státech EU. Unijní státy by podle ní měly vždy zaručit vstup lidem žádajícím v EU o azyl a jejich žádosti pak individuálně posoudit.

  Například pobaltské země už ve středu vyhlásily, že Rusům prchajícím před mobilizací poskytovat útočiště nebudou. Německo je naopak připraveno desertéry z ruské armády přijímat. Česko jako první členský stát EU plošně pozastavilo vydávání víz pro občany Ruska, a to den po invazi na Ukrajinu, tedy 25. února. Zákaz trvá dosud, později jej Česko uvalilo též na běloruské občany, v obou případech s výjimkou humanitárních případů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte