Pořádně velký úlovek si na své konto připsali rybáři z chilského města Arica. Vylovili rybu, která měřila skoro 5 metrů!
I když ryba budí dojem tajemné podmořské příšery, ve skutečnosti se jedná o zástupce čeledi hlístounovitých. Největší z nich dorůstají až do délky 8 metrů, což z nich dělá nejdelší kostnaté ryby na světě.
Kousek, který nalezli rybáři z Ariky, měl „pouhých“ 4,8 metrů. Stačilo to však k tomu, aby video z místa výlovu vzbudilo na sociálních sítích rozruch. Některé uživatele namísto gigantických rozměrů vyděsilo ale něco jiného.
Hlístounovití totiž obvykle žijí v hloubkách a pokud vyplavou na povrch, říká se, že je to kvůli pohybu tektonických desek. I to je důvod, proč jsou zejména v Japonsku považováni za špatné znamení předcházející zemětřesení či tsunami.
La extraña captura de un pez remo en Arica: Se trata de una especie de aguas profundas, cuya presencia es usualmente asociada a sismos. pic.twitter.com/Wsx9CL2Oz8
— Medio Digital El Zorro Nortino (@Elzorronortino) July 11, 2022
Třebaže vypadají nebezpečně, podle odborníků jsou pro lidi neškodní. Už kvůli hloubce (výjimečně dosahující až jednoho kilometru) ve které žijí, je ostatně prakticky nemožné se s nimi setkat tváří v tvář.
„I když jsou hlístouni zdrojem mnoha historických příběhů o mořských hadech a příšerách, pro člověka jsou jen stěží nebezpeční. Živí se drobným planktonem a do trávicího traktu jim vede pouze malý otvor. Nemají ani opravdové zuby, namísto nich mají křehké struktury, kterými chytají drobné živočichy,“ říká o nich například National Geographic.
Zdroj: LADbible