S handicapem na vrchol. Nová kniha nám ukáže svět očima sportovce s handicapem

14.9.2021
Jan Veselý

Publikace autora Jaroslava Cíchy a fotografa Eduarda Erbena mohla být vydána díky podpoře Vysokoškolského sportovního centra Victoria. „Líbila se nám myšlenka odprezentovat nejen ty medaile, ale i ty příběhy, které nám přijdou možná ještě zajímavější. Už jsem měla možnost několik jich přečíst a jsou velmi emoční. Věřím, že na každého zapůsobí,“ řekla ředitelka tohoto resortního střediska Lenka Kovářová. „Handicapovaní sportovci takovou knížku nemají, nic o nich nevychází. Říkal jsem si, že ty jejich příběhy budou čtivé a zajímavé pro lidi,“ popsal svou motivaci Cícha.

Ve Victorii mají zdravotně postižení sportovci samostatnou sekci a ti nejlepší mohou mít podmínky srovnatelné se zdravými profesionály. „Je to neuvěřitelná nejenom finanční pomoc. Člověk cítí, že ho někdo podporuje v tom, co dělá. Mohu využít služeb, jako jsou sportovní psycholožka, fyzioterapeut,“ popisoval lukostřelec Drahonínský, který je pod křídly Victorie zhruba šest let.

Doufá, že paralympijské medaile včetně jeho zlata a stříbra pomohou k dalším úspěchům. Má ale obavy, zda mohou vyrůst jeho následovníci. „Vůbec si nedovedu představit, že se v České republice v systému, který zde je, objeví nový David Drahonínský, který začne střílet z luku. To je v dnešních podmínkách nemožné. Je strašná škoda, že úspěchy nejsou využité směrem k mládeži nebo mladým lidem s handicapem, kteří by se mohli realizovat,“ posteskl si.

Plavec Petráček připomněl, že náročnost tréninku zdravých a handicapovaných plavců je srovnatelná. „My jsme se před paralympiádou na tři měsíce zavřeli na sérii pěti soustředění. Nikdo nám nic neodpustí, jedeme naplno,“ řekl stříbrný medailista z Tokia a paralympijský šampion z Ria. „Strašně rád bych chtěl i do Paříže. Chtěl bych si vzít zpátky svůj světový rekord a zlato z Ria,“ prohlásil odhodlaně.

Na paralympijské hry 2024 v Paříži se nyní zaměří i stolní tenista Suchánek. Ten v Tokiu neobhájil individuální bronz, ale pak se s Petrem Svatošem radoval ze třetího místa v družstvech. „S jídlem roste chuť. Když jednou člověk čuchne k medailím, je těžké přijet domů a říct, že byl pátý, osmý,“ poznamenal sportovec, který v jednotlivcích skončil v Tokiu pátý. O závislosti na medailích mluvil i jeho kolega z české výpravy Drahonínský. „Jak si tohle píchnete do žíly, tak chcete další,“ dodal s nadsázkou.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte