Sadaři z Rokycanska očekávají mírně nadprůměrnou sklizeň jablek

30.9.2022
Andrea Jančová

Sady Schwarz z Vranova na Rokycansku, jeden z největších pěstitelů jablek v Plzeňském kraji, letos očekávají mírně nadprůměrnou sklizeň. Mohla být ještě vyšší, kdyby před měsícem nepoškodily zhruba čtvrtinu z třicetihektarových sadů kroupy. Počasí zatím sklizni nepřeje.

Za posledních 14 dnů, kdy už bylo možné česat podzimní jablka, mohli brigádníci sklízet jen šest dnů, řekl spolumajitel sadů Richard Schwarz. Sklizeň potrvá do začátku listopadu.

„Kvantitativně máme lepší průměr, ale částečně nás vzaly kroupy. Takže uvidíme, kolik z té nadprůměrné úrody bude konzumních jablek a kolik jich bude muset jít na zpracování (tzv. průmyslová jablka),“ uvedl Schwarz. Podle něj bude nejlepších jablek určitě méně než minulé roky. „Na maloprodeji ale vždycky budou,“ řekl. Kroupami porušená jablka jsou vhodná jen na zpracování a nejdou skladovat, takže se musí prodat hned za nižší ceny.

„Kvituji, že brigádníků se hlásí letos o dost víc, než to bylo v minulých letech. Máme jich tu teď zhruba 30. Možná lidi trochu víc zasáhla energetická krize, a chtějí trochu přivydělat, třeba na uhlí,“ uvedl Schwarz.

Sady Schwarz už sklidily v létě pět odrůd, které mají vyprodané. „Teď češeme dalších pět podzimních a ještě sedm odrůd máme před sebou,“ uvedl Schwarz. Letošní úrodu odhadl na 500 tun, loni to bylo asi 400 tun, z toho 70 procent konzumních plodů a zbytek průmyslových. Z celkového objemu konzumních jablek se jich firmě podařilo uplatnit 80 procent v maloprodeji, což je úspěch.

Schwarz je rád, že úroda není hodně nadprůměrná, jak to vypadalo ještě před krupobitím. „Když pak padne cena, tak nevíme, co s tím a je to ekonomický průšvih,“ řekl. Úrodu snížilo také sucho, které bylo letos dlouhé, deště přišly pozdě a už tolik neovlivnily velikost plodů.

Sady letos zachovají ceny jablek a ze dvora a do maloprodeje budou dávat kilogram nejvyšší jakosti za 20 až 30 korun. „Chtěli bychom zdražit, ale asi nebudeme moct. Budeme se muset držet při zemi, i když nás to bude ekonomicky poškozovat. A budeme muset reagovat na situaci na trhu a hlavně na to, jestli sem půjdou státem dotovaná jablka z Polska za pár korun, čemuž čeští sadaři nemohou konkurovat,“ uvedl Schwarz.

Sady se obávají, že od ledna bude vysoká cena elekřiny, do konce roku ji mají zafixovanou. „Postřiky zdražily o desítky procent, nafta také, hnojiva o stovky procent, ale my se snažíme fungovat s minimem přihnojování. Je to všechno špatné, ale zatím ne úplně fatální. Ale od Nového roku to bude s nárůsty ceny elektřin velký průšvih, i se zastropovanou cenou od státu. Ve skladech máme ‚chlaďáky‘, které jedou jenom na elektřiny,“ dodal.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte