• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sbírka Nadace Špuntíci: Tak velkorysou odezvu jsme ani nečekali

  4.3.2022
  Redakce

  Sběrná místa Nadace Špuntíci po celém Česku: v Praze ve vydavatelství A11, v Ostravě a v Hranicích v Arcada NeuroMedical Center hlásí enormní příliv materiální pomoci Ukrajině. Opakovaně je zaplňují dary lidí, kteří se rozhodli pomoci uprchlíkům sužovaným válkou. Nosí nejen trvanlivé potraviny, léky a drogistické zboží, ale i deky, spacáky nebo karimatky a teplé oblečení.

  Během prvních čtyř dnů se ze sběrných míst nadace vydalo na Ukrajinu 14 nákladních aut s pomocí. Přesněji na její hranici s Polskem a Slovenskem, odkud si ji sami Ukrajinci distribuují dál na místa, která potřebují pomoc nejvíce. Jedno auto zavezlo materiální pomoc také do Řecko-katolické charity v Prešově. „Sbírka byla velice spontánní. V sobotu večer jsme se rozhodli, že ji vyhlásíme, a v neděli v 9 ráno už přišli první lidi. A během dvou hodin jsme měli plnou budovu,“ popsal její počátek Pavel Horský, výkonný ředitel vydavatelství A 11, které je zřizovatelem Nadace Špuntíci. Postupně se přihlásilo 12 dobrovolníků, kteří pomáhali s tříděním materiálu a nakládáním, ale zapojili se i všichni zaměstnanci A 11, vedoucí vydání Snídaně s Novou nebo lidé z okolních domů, když viděli, co se děje.

  „Pomohly také pražské střední školy ale i školky, například školka Pernerova z Prahy 7, a vysoké školy. Studentské iniciativě VŠE se tak líbilo, jak to děláme, že se přidala přímo k nám,“ dodal Horský. Zatím se podařilo vybrat například 460 spacáků, 282 karimatek, 346 balení Sunaru, dva kočárky nebo 26 dětských autosedaček. Lidé nosili také nové oblečení i s visačkami nebo na adresu sbírky nechávali posílat balíčky léků přímo z e-shopu. Zajímavé byly i motivy dárců, kteří se rozhodli pomoci například proto, že mají osobní vazbu na Ukrajinu nebo jim její osud připomněl rok 1968 a vpád „spřátelených“ vojsk.

  „Solidarita je vrchol lidskosti,“ řekla Alexandra Uherková, ředitelka Nadace Špuntíci. „Lidé by si měli v podobně šílené situaci rozhodně pomáhat. Právě v takových chvílích se ukáže, jak na tom doopravdy jsme,“ dodala Uherková. Na skutečně velkorysém rozsahu pomoci mají podle ní velkou zásluhu sociální sítě, díky kterým se o sbírce dozvědělo spousta lidí. Proto na místo holešovické sbírky dorazila auta s pomocí třeba až z Litvínova nebo z jižních Čech.

   

   


  Témata:

  Nepřehlédněte