Osobnosti spojené s Turnovem. Výstavy v muzeu připomenou historiky a Heckela

Na známé osobnosti spojené s Turnovem jsou zaměřené dvě chystané výstavy tamního muzea, které začnou ve čtvrtek. Jedna je věnovaná historikům Josefu Pekařovi a Josefu Šimákovi a druhá fotografovi a horolezci Vilému Heckelovi.

Výstava spojená s historiky připomíná, že se oba narodili v Turnově před 150 lety. „Jejich osobnosti si připomeneme z poněkud netradičního úhlu. Je poměrně známo, že Josef Vítězslav Šimák psal básně, ale už méně se ví, že Josef Pekař byl nadšeným fotografem. A právě tyto dva jejich koníčky naše výstava návštěvníkům přiblíží,“ uvedla mluvčí muzea Marcela Beranová.

Především v období před první světovou válkou byl Pekař horlivým amatérským fotografem a fotoaparát míval při svých výletech Českým rájem často u sebe. „Největší část z jeho produkce zaujímají fotografie zachycující podobu různých stavení v okolních vsích a nezapře se ani Pekařův zájem o hrady Českého ráje. Především Kost a Trosky zachytil v desítkách pohledů z různých úhlů a během všech ročních období,“ uvedla mluvčí. První Šimákovy dochované verše jsou už z doby jeho studií na gymnáziu. „Psal verše epické i lyrické, z nichž některé dnes sice zavání už nemoderním patosem, ale mnohým nechybí vtip, úderná síla či romantická poetičnost,“ uvedla Beranová.

Retrospektivní výstava věnovaná Heckelovi byla původně už před dvěma lety v Západočeském muzeu v Plzni, konala se tam k 100. výročí jeho narození. „Výstava je dílem kurátorky Markéty Formanové ve spolupráci s rodinou Viléma Heckela a představuje jednotlivé části tvorby tohoto výjimečného fotografa v kontextu s jeho životní cestou, která skončila tragicky v roce 1970 při expedici na horu Huascarán,“ uvedla mluvčí turnovského muzea. Výstava bude v Turnově instalována v souvislosti s loni otevřenou stálou expozicí horolezectví. „A také jako předzvěst síně Viléma Heckela, jejíž realizaci v muzeu připravujeme,“ dodala Beranová.

vera/čtk

Vodící psi prováděli své pány Libercem. V neděli se konalo neoficiální mistrovství

10.5.2021
Kříž, upomínající někdejší smírčí kříže, odhalili v neděli v Rovensku pod Troskami v místech takzvaného...
9.5.2021
Očekávaná výstavba cyklostezky Odra-Nisa v Machníně je v plném proudu. Upozorňujeme, že kvůli probíhajícím pracím...
6.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
6.5.2021
I Krkonošská muzea mají od úterka opět své návštěvníky. Své brány otevřelo Krkonošské muzeum v...
5.5.2021
V Libereckém kraji zahájily sezonu tři hrady – Valdštejn, Trosky a Bezděz. Ve středu také...
30.4.2021
Kvůli uzavření silnice z Horního Hanychova bude lanovka zajišťovat dopravní obslužnost momentálně zavřeného hotelu. Od...
28.4.2021
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje zvyšování retence vody v krajině. Do konce dubna mohou obce, neziskové...
28.4.2021
Školám v Liberci vydrží státem dodané antigenní testy do pátku příštího týdne. Náměstek primátora zodpovědný...
27.4.2021
Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a...
23.4.2021
Waldorfská škola v Semilech se po odvolání ředitele Ivana Semeckého snaží zklidnit situaci a dodržet...
23.4.2021
Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové rady už...
Reklama