Šestnáct dřevěných andělů se vznáší v kině v Novém Boru

19.1.2023
Fefík

Tvorbu olomouckého výtvarníka a sochaře Jana Naše mohou návštěvníci vidět v novoborském kině.

Jeho monumentální šestimetrová plastika se například vyjímá v Krkonošském národním parku. Další jeho plastiky můžete spatřit v Praze, v Olomouci nebo v Nizozemí. V kině budou k vidění jeho menší objekty a šperky. Šestnáct dřevěných andělů vyrobených z jabloňových letorostů se bude vznášet u stropu ve foyer kina.

Největším zájmem Jana Naše bylo dřevo. Vybral si ho proto, že je to živá hmota. Souzněl s ním. Miloval tvoření, objevování tvarů. Věnoval se dřevěnému šperku a malým plastikám, kterým říkal hmatky. Těch vytvořil velké množství. Byly to vlastně malé plastiky. Mnohé měly i kinetickou funkci. Nic nesmělo přebývat, aby nás nerozptylovalo, abychom si mohli vychutnat jeho tvar a soustředit se na meditaci.

Severočeské muzeum v Liberci slaví 150 let s knihou, výtvarníkem Novákem i Ještědem

 

Jan Naš se narodil se v Karlových Varech. Vyučil se zahradníkem a vystudoval Střední zahradnickou školu v Praze. Později dálkově studoval zdravotnickou školu v Bratislavě, obor rehabilitace. Léta se pak věnoval arteterapii. Byl zaměstnán na Floře Olomouc, kde se staral o tropické skleníky. Působil v Psychiatrické léčebně ve Šternberku a v Protidrogovém centru v Olomouci.

Žil a tvořil v Hněvotíně v Olomouckém kraji. Od roku 1975 se účastnil pravidelně sochařských sympozií (Vrchlabí, Olomouci, Prostějově, Brně). Vystavoval samostatně i kolektivně (Švýcarsko, Rakousko, Bratislava, Praha, Olomouc). Je zastoupen v soukromých sbírkách po celé Evropě i v USA.
Cestoval za přáteli do Švýcarska, ale hlavně do Indie, kde se pohyboval v jogínské společnosti. Nabyté zkušenosti potom praktikoval na kurzech, které vedl v Olomouci.

Zemřel loni 11. října mlád 74 let.

FOTO: Z tvorby Jana Naše

Z tvorby Jana Naše - 1 nbor+Z tvorby Jana Naše - 2 naš plastiky-hmatkyZ tvorby Jana Naše - 3 Image (2+Z tvorby Jana Naše - 4 Image (2)Z tvorby Jana Naše - 5 Image (1+
Další fotky
Z tvorby Jana Naše - 0 nbor obr

Zdroj: Město Nový BorNepřehlédněte