• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Setkání Josefa Jíry a Vladimíra Komárka v Boučkově statku na Malé Skále. Už jen pár dní

  5.6.2023
  Fefík

  Koncem dubna proběhla v Boučkově statku na malé Skále vernisáž společné výstavy dvou umělců celý život úzce spjatých s Pojizeřím, kteří ale dalece přesáhli lokální význam.

  Název výstavy je příznačný, Setkání. Oč rozdílnější jsou umělecké rukopisy obou malířů (Jírův neoexpresionismus se věru hodně liší od Komárkovy esoterické poetiky), o to silnější byla pouta, která je spojovala. Byli to celoživotní přátelé, generační souputníci, dokonce se dožili skoro stejného věku – 74 let.

  Kromě již zmíněné pevné vazby k Podkrkonoší je spojovala i určitá mystická religiosita, která se promítla například do jejich Křížových cest: ta Jírova se nachází v kapli sv. Vavřince na Malé Skále, ta Komárkova v barokním kostele sv. Petra a Pavla v Konecchlumí. Oba cykly patří k vrcholům jejich tvorby a stojí každopádně za výlet. A oba si také užili převládající nepřízeň komunistického režimu: každý z nich, samozřejmě svým osobitým způsobem, hledal a do svého díla projektoval ony pověstné hrabalovské „perličky na dně“, což tehdejším mocipánům často nevonělo.

  K poctě fotografa a horolezce Viléma Heckela. Turnovské muzeum Českého ráje se bude rozšiřovat

   

  Boučkův statek je pozoruhodnou památkou původní pojizerské lidové architektury se sedlovou střechou a vysokou lomenicí. Celý komplex z roku 1813 byl již určen k demolici, které zabránila občanská iniciativa, jejíž spiritus agens byl Josef Jíra. Dnes se zde nachází po něm pojmenovaná galerie a oblíbená restaurace. Součástí komplexu je i stodola, kde je možné navštívit v adventním čase betlém s postavami v životní velikosti, který ze dřeva vyřezal Josef Jíra.

  Výstava Setkání v Boučkově statku potrvá už jen do 8. června, každý den od 11 do 17 hodin.

  Od 11. června začíná v Maloskalské galerii Josefa Jíry výstava děl Filipa Dvořáka.

  Zdroj: Ivo Brodský, Semilské noviny  Nepřehlédněte