Název výstavy je příznačný, Setkání. Oč rozdílnější jsou umělecké rukopisy obou malířů (Jírův neoexpresionismus se věru hodně liší od Komárkovy esoterické poetiky), o to silnější byla pouta, která je spojovala. Byli to celoživotní přátelé, generační souputníci, dokonce se dožili skoro stejného věku – 74 let.
Kromě již zmíněné pevné vazby k Podkrkonoší je spojovala i určitá mystická religiosita, která se promítla například do jejich Křížových cest: ta Jírova se nachází v kapli sv. Vavřince na Malé Skále, ta Komárkova v barokním kostele sv. Petra a Pavla v Konecchlumí. Oba cykly patří k vrcholům jejich tvorby a stojí každopádně za výlet. A oba si také užili převládající nepřízeň komunistického režimu: každý z nich, samozřejmě svým osobitým způsobem, hledal a do svého díla projektoval ony pověstné hrabalovské „perličky na dně“, což tehdejším mocipánům často nevonělo.
Boučkův statek je pozoruhodnou památkou původní pojizerské lidové architektury se sedlovou střechou a vysokou lomenicí. Celý komplex z roku 1813 byl již určen k demolici, které zabránila občanská iniciativa, jejíž spiritus agens byl Josef Jíra. Dnes se zde nachází po něm pojmenovaná galerie a oblíbená restaurace. Součástí komplexu je i stodola, kde je možné navštívit v adventním čase betlém s postavami v životní velikosti, který ze dřeva vyřezal Josef Jíra.
Výstava Setkání v Boučkově statku potrvá už jen do 8. června, každý den od 11 do 17 hodin.
Od 11. června začíná v Maloskalské galerii Josefa Jíry výstava děl Filipa Dvořáka.
Zdroj: Ivo Brodský, Semilské noviny