Setkání sousedů na hranicích. Proti zavírání hranic, které škodí všem

28.5.2020
Redakce

Občanská iniciativa, která na facebooku sdružuje kolem 1500 příznivců z ČR, Německa, Rakouska a Polska, vytvořila na hraničních cestách, loukách, mostcích nebo malých hraničních přechodech 18 kontaktních míst, na nichž se mohou setkat lidé z obou stran hranice.

„Naše setkání umožňují lidem osobní setkání, aniž by podstupovali drahé testování na nemoc covid-19 nebo museli jít do čtrnáctidenní karantény, případně aniž by byli nuceni lhát českým policistům na hranicích o důvodech překročení hranice,“ uvedl jeden z pořadatelů akce, ústecký germanista Jan Kvapil. „Akce jsou současně i vzkazem politikům a vládám, aby hranice co nejrychleji otevřeli, protože jejich uzavření nemá žádné zdravotní opodstatnění, a naopak neúměrně zvyšuje riziko velkých hospodářských, kulturních i sociálních následků v pohraničních regionech,“ zdůraznil germanista.

Co můžete najít v lese. Muž na Lounsku objevil 52 min, granáty a další munici

Účastníci setkání vyzývají také ke spolupráci v celé Evropě. „Schengen je třeba nejen obnovit, ale reformovat pravidla tak, abychom do budoucna měli záruky, že již nedojde k živelnému a nekoordinovanému zavírání hranic, které škodí všem,“ uvedl Stephan Messner, jeden ze zakladatelů občanské iniciativy a spoluorganizátor setkání u Soví brány na Děčínsku.

Jedno z míst setkání se nachází na česko-polské hranici nedaleko Náchoda, dalším je Trojzemí na Liberecku. Celkem šestnáct se nachází podél česko-saské a česko-bavorské hranice od Lužických hor přes Krušné hory až po Šumavu.

vera/čtkNepřehlédněte