• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Sídliště Invalidovna patří mezi urbanistické legendy. V čem vězí jeho kouzlo?

    18.2.2018
    Další fotky

    V letech 1958–1959 inicioval architekt Jiří Novotný výstavbu sídliště pro 4 200 obyvatel na území navazujícího na starší výstavbu v Karlíně. Podle klasicistní stavby, kterou měla nová výstavba obklopovat, byla nově plánovaná, zcela soběstačná, samostatná čtvrť, fungující jako město ve městě, nazvána Invalidovna.

    Barrandov byl malým Hollywoodem Východu. Poznejte vily významných osobností

    Sídliště s lidskou tváří

    Urbanistické řešení i projekci jednotlivých staveb získal na starosti tým Pražského projektového ústavu, který již měl zkušenosti ze soutěže v Moskvě, hlavními architekty se stali Vojtěch Šalda a Josef Polák. Stavělo se ve dvou etapách v letech 1958 až 1967, projekt sídliště časově i pohledově uzavřel hotel Olympik (1967 až 1971, Šalda – Polák – Rejchl – Zelený), ten měl být základem nakonec nerealizované vize olympijského stadionu na Maninách.

    Sídliště Invalidovna je v dějinách české architektury zapsáno jako nebývale kvalitní, příjemné a přirozeně podporující komunitní život. Přesto především po roce 1989 postupně dožilo a vytratila se soběstačnost občanské vybavenosti a dostupnost služeb.

    Druhá etapa výstavby sídliště byla dokončena v roce 1967. Tehdy byla dostavěna občanská vybavenost – tzv. okrskové středisko, mateřská škola s jeslemi, základní škola a pozoruhodná mazutová výtopna.  Sídliště Invalidovna bylo zásadním urbanistickým počinem československé architektury, dodnes se jedná o jedinečný architektonický celek, jeden z mála dobře provedených a dokončených obytných souborů nejen v Praze.

    Stavaři makají na podepření Libeňáku. Nahlédněte do útrob jeho opravy

    Architekti Šalda a Polák postavili dům pro kapitána Exnera

    Vojtěch Šalda (1930 v Hrusicích – 2014) a Josef Polák (1923 ve Vesci – 1994 v Praze), někdejší zaměstnanci Pražského projektového ústavu, mají na svém kontě i několik dalších výrazných staveb. Předně třináctipatrový hotelový dům na Petřinách (1966 – 1969), jehož horní podlaží byla ve své době nejvýše položeným místem v Praze. Proto se odtud během okupace v roce 1968 tajně posílal rádiový signál na vysílač Buková hora. Objekt patřil ministerstvu vnitra a z různých indicií se dá usuzovat, že zde měla bydlet známá postava detektivní literatury kapitán Exner.

    Šalda s Polákem jsou také autory „zubatého“ domu na dejvické Hadovce (1970), Polák je také projektantem protějšího věžáku (spolupráce Šaldy je v tomto případě nejasná). V paneláku bydlí zpěvačka Yvetta Simonová, žil tu také kapelník Karel Vlach a zpěvák Milan Chladil.

    Developer Vítek chystá stavbu malého sídliště na pomezí Strašnic a Hostivaře

    Smrtonosný požár Olympiku hasili i Kladeňáci

    Dne 26. května 1995 došlo k požáru hotelu na Invalidovně. Zahynulo při něm osm lidí (všechno cizinci), 34 jich bylo zraněno, vznikla škoda 35 milionů Kč. Jedná se o jeden z největších požárů v dějinách České republiky. Hořet začalo v 11. patře a oheň se schodištěm dostal do vyšších pater. Na tísňovou linku byl požár ohlášen kolem šesté hodiny večerní. Dva zaměstnanci hotelu se o požáru dozvěděli díky signalizaci, otevřeli tedy dveře služební místnosti, to ale urychlilo šíření ohně a došlo k explozi. Krátce po vypuknutí požáru přestaly fungovat výtahy, chodby zaplnil kouř. Hasiči na místo dorazili 5 minut po tísňovém volání. Na pomoc přiletěly také vrtulníky, jeden z nich pomáhal zachraňovat lidi ze střechy, další lidé byli například na parapetech budovy. Zasahovali zde kromě pražských také kladenští hasiči. Požár dostali hasiči pod kontrolu díky rychlému ohlášení za několik hodin.

    FOTO: Sídliště Invalidovna – urbanistická legenda má 50 let

    Sídliště Invalidovna – urbanistická legenda má 50 let - 3 zd voženílek 68Sídliště Invalidovna – urbanistická legenda má 50 let - 2 karel plicka 64Sídliště Invalidovna – urbanistická legenda má 50 let - 4 zdeněk voženílek 66Sídliště Invalidovna – urbanistická legenda má 50 let - 5 invalSídliště Invalidovna – urbanistická legenda má 50 let - 6 praha 8
    Další fotky
    Sídliště Invalidovna – urbanistická legenda má 50 let - 7 karlinsobe.czSídliště Invalidovna – urbanistická legenda má 50 let - 8 Petřiny, hotelový důmSídliště Invalidovna – urbanistická legenda má 50 let - 9-evropská-hadovka-polákovy-domy

    Jako příčina byl stanoven nepořádek na chladničce v pokoji pokojské. Na ledničce byla nejspíš prachovka, která vzplanula díky přehřátí. Hosté se do hotelu mohli vrátit již po třech týdnech po požáru. Také důsledkem tohoto požáru byly postupně zpřísněny předpisy pro protipožární zabezpečení nově budovaných staveb v Česku.

     


    Témata:

    Nepřehlédněte