Škody po bleskové povodni v Českém Krumlově a Týně nad Vltavou budou v milionech korun

30.6.2022
Jiří Bydžovský

Český Krumlov a Týn nad Vltavou zasáhla v noci na dnešek blesková povodeň. V Týně to byla podle starosty nejhorší záplava od roku 2002. V Krumlově se z koryta vylila řeka Polečnice. Zalila budovy kolem Chvalšinské ulice. Řeka byla do rána na třetím povodňovém stupni, hladina kolem 7:00 klesla. Po nočním intenzivním dešti a bouřkách platí v kraji třetí povodňový stupeň na Blanici v Bavorově. Hladiny dalších toků již klesly na první povodňový stupeň.

V Týně zatopila voda desítky domů. „Vypadá to hrozivě. Před šesti lety jsme měli něco podobného, ale v takovém stavu jsme teda nebyli. Celé náměstí vyrvané, s těmi obrovskými dlažebními kostkami si to pohrálo, je to na hromadách. Pak nám to přeteklo dolů do Puchmajerovy ulice, tam nám to zatopilo všechny domy, v Jiráskově ulici to samé. Od povodní 2002 je to nejhorší, co tu bylo. Zatopilo nám to bazén, takže ho musíme vypustit, vyčistit, znovu napustit. Vytopilo nám to jednu technologii na bazéně, to jsou milionové škody, jenom na té cestě to bude deset milionů,“ řekl  vltavotýnský starosta Ivo Machálek /Trikolóra/.

Při noční bleskové povodni v Českém Krumlově se vylila Polečnice do objektů kolem Chvalšinské ulice. V noci zasedala povodňová komise, pytlovalo se. Řeka byla kolem 6:00 na třetím povodňovém stupni, hladina kolem 7:00 klesla na druhý stupeň. Do 7:00 byla zavřená Chvalšinská silnice. „Řeka Vltava je v normálním stavu,“ uvedla radnice na sociální síti. Problémy jsou i na některých tratích, na něž popadaly stromy.

Firma EG.D eviduje po bouři a deštích devět poruch na vedení vysokého napětí, bez proudu bylo ráno asi 1000 odběratelů, ve středu večer jich bylo asi 5000. Dnes před polednem nemělo elektřinu 400 domácností. „Nejvíce odběratelů s omezením dodávek je stále na Táborsku. Naopak obnovit dodávky se nám povedlo už na Třeboňsku v okolí Domanína,“ sdělil mluvčí EG.D Roman Šperňák.

Zdroj: čtkNepřehlédněte