Škola dostane jméno po známém umělci. Nová budova vznikne v Holešovicích

12.5.2021
Jitka Kačánová

S pojmenováním školy podle vedení městské části již souhlasili i umělcovi nejbližší příbuzní. „Spojili jsme se s rodinou pana Vodňanského a nápad na pojmenování základní školy se jim moc líbil. Těší se, že by do této školy mohl nakonec chodit i nejmladší vnuk pana Vodňanského,“ řekl radní Sedmičky Jiří Knitl (Praha 7 Sobě).

Budova základní školy má tvořit v budoucnu jedno z nároží bloku domů. Součástí bude také hřiště nebo školní jídelna. Přípravné práce přijdou zhruba na 20 až 25 milionů korun. V současné době radnice připravuje architektonickou soutěž na novou školu. „ZŠ Jana Vodňanského umožní v Praze 7 udržet dostatek míst pro všechny školáky. Jsou obzvláště potřebné v dolních Holešovicích, kde vznikají stovky nových bytů,“ uvedla místostarostka Lenka Burgerová (Praha 7 Sobě).

Po kom se jmenují místa na Jedničce? Po umělcích i měšťanech

Vodňanský se narodil 19. června 1941. Vystudoval ekonomiku a organizaci strojní výroby a získal titul inženýr. Zároveň externě vystudoval filozofii a historii. Ve dvojici s hudebníkem a skladatelem Petrem Skoumalem bavil publikum od roku 1963 až do začátku 80. let. Populární byl zejména jejich celovečerní program v Činoherním klubu S úsměvem idiota. K nejslavnějším písním dvojice patří Jak mi dupou králíci, Mauglí, Maršálové nebo Ukolébavka pro hysterku. Jeho verše jsou plné osobitého absurdního a intelektuálního humoru. Psal také básničky pro děti nebo texty k filmovým písním, například Přijela k nám pouť (1973) nebo Jen ho nechte, ať se bojí (1978).

Na přelomu 80. let byl manželem psychoterapeutky Jitky Vodňanské, jedné z dlouholetých milenek bývalého prezidenta Václava Havla. O svém vztahu s Havlem Vodňanská vydala v roce 2017 knihu s názvem Voda, která hoří.Nepřehlédněte