• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Školáci v Přerově bez teplého oběda

  27.11.2023
  Simona Knotková

  Obvyklé pondělní ráno navzdory vyhlášené stávce v pondělí zažilo zhruba 1300 žáků ze tří základních škol v Přerově. Ačkoliv se jejich školy na rozdíl od zbývajících pěti ve městě protestu neúčastní, stávku přesto pocítí.

  V Přerově se uzavřela centrální vývařovna, která zajišťuje stravu školským zařízením po celém městě. Uzavírka školní jídelny se dotknou také provozu 14 z 20 mateřských škol. Nestávkující školy a školky situaci řeší zajištěním studené stravy či mléčných svačin.

  Bez teplého jídla v pondělí bude například zhruba 420 školáků ze ZŠ Za Mlýnem. „Škola ve spolupráci se svými partnery a dodavateli aktuálně zajišťuje pro všechny žáky školy navíc mléčné výrobky a ovoce. Navíc jsem rodičům doporučil, aby dětem přibalili větší svačinku včetně pití,“ řekl ředitel školy Petr Zbořil. Větší svačiny doporučilo pro pondělní vyučování rodičům zhruba 500 školáků i vedení ZŠ Velká Dlážka. Škola vzkázala rodičům, že stávkovat sice nebude, nicméně s důvody stávky souhlasí.

  Zatímco především starší školáci uzavřené jídelny vyřeší nákupem jídla v místních občerstveních, stávka kuchařek v pondělí výrazněji zkomplikuje provoz 14 mateřským školkám. Podle vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romany Pospíšilové se z 20 dvaceti pracovišť mateřských škol do stávky zapojí šest, dalších 14 stávkovat nebude. „Víme, že některé mateřské školy objednají oběd od jiného dodavatele nebo nakoupí hotové jídlo studené kuchyně,“ doplnila Pospíšilová.

  Studenou stravu v pondělí zajistila dětem například mateřská škola Komenského, potvrdila ředitelka školky Marie Netočná. Podobnou cestou se vydala i mateřská školka Lešetínská. „Na základě pokynů z ministerstva školství zajišťujeme stravu v podobě studené kuchyně, přesnídávky a svačiny formou pečiva s pomazánkou a teplým nápojem,“ řeka ředitelka školky Zdeňka Studená. Rodiče stravu v pondělí hradí přímo ve školce.

  Naopak například v mateřské škole Kouřílkova stravování dětí zajistili rodiče, a to formou balíčku. Na podobném postupu se shodli s rodiči i zástupci dětí MŠ Kratochvílova. „Všechny děti si donesou vlastní stravu z domova, případně podle potřeby každému jídlo ohřejeme. Eliminujeme tím nebezpečí nákazy z jídla, pokud bychom objednávali jednotnou stravu u jakékoliv externí firmy, která nemá certifikát pro vaření stravy pro předškolní děti,“ řekla ředitelka školky Lea Vodičková. Stravu v pondělí zajistili dětem rodiče i v mateřské škole Dvořákova.

  Řada rodičů nejmenší děti odhlásila a zůstala s nimi doma. „Máme tady dnes tak polovinu dětí,“ potvrdila ředitelka MŠ Dvořákova Ludmila Jakubcová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte