Sokolov nebude nakupovat energii spolu s krajem, očekává lepší nabídky

13.3.2022
Roman Kořinek

Sokolov už nebude na příští roky kupovat elektřinu společně s Karlovarským krajem a dalšími obcemi. Očekává tak výhodnější nabídky od dodavatelů, než má v současnosti při nákupech s krajem. Elektřinu pro město i své příspěvkové organizace chce radnice soutěžit, řekl dnes novinářům sokolovský místostarosta Jan Picka (nez.)

„Jedním z důvodů, proč jdeme touto cestou, jsou i poznatky našich příspěvkových organizací, kdy i přesto, že jsme ještě v tom velkém koláči s krajským úřadem, tak už chodí jednotlivé nabídky od některých dodavatelů. A ty ceny jsou nesrovnatelně nižší, než za které elektrickou energii nyní bereme,“ uvedl Picka.

Kraj dosud sledoval pohyb cen a nakupoval ve chvíli, kdy se zdálo, že cena bude výhodná. Jenže nyní ceny kolísají tak rychle a tak výrazně, že je takový způsob nákupu podle Sokolova příliš riskantní. Zatímco v roce 2021 měl Karlovarský kraj, jeho organizace a obce, které se ke společnému nákupu připojily, cenu za silovou elektřinu 1218 korun za megawatthodinu (MWh), pro letošní rok cena stoupla na 4152 korun.

„Odbor správy majetku dostal za úkol, okamžitě řešit vše potřebné. Rádi bychom dodavatele energie měli co možná nejdříve. Půjdeme elektronickou soutěží a budeme čekat, za jaké ceny se nám dodavatelé ozvou,“ uvedl místostarosta. Město již má zkušenosti s nákupem energií, v minulosti je nakupovalo samo.

Zdroj: čtkNepřehlédněte