Tři nezávislé vědecké studie přinesly alarmující zjištění o vlivu klimatické změny na četnost a rozsah požárů po celém světě. Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe na ně upozornil ve svém časopise.
Výzkumy ukazují, že požáry jsou v průměru rozsáhlejší než dříve, jejich počet roste zejména v subtropických oblastech a průměrná rychlost šíření se zvyšuje. To vše je přímým důsledkem oteplování planety a rostoucího sucha v mnoha regionech.
První studie odhalila, že navzdory fragmentaci lesů ve 20. století, která vedla k poklesu rozlohy požárů o pětinu, celková shořelá plocha narostla kvůli teplejšímu klimatu o 16 procent. V některých oblastech, jako je jihovýchodní část Jižní Ameriky, byl nárůst dokonce až 29 procent.
Druhá studie pomocí strojového učení analyzovala období 2001 až 2023 a zjistila, že největší nárůst četnosti a rozsahu požárů byl v subtropických oblastech. Celkově za posledních 23 let došlo ke zvýšení emisí z lesních požárů až o 60 procent.
Třetí výzkum se zaměřil na rychlost šíření požárů. Vědci analyzovali přes 60 000 požárů v letech 2001 až 2020 a zjistili, že téměř polovina sledovaných regionů zaznamenala rychlost šíření požáru více než 1620 hektarů za den. Tyto tzv. rychlé požáry mají na svědomí největší škody a oběti na životech.
Studie také upozorňují na to, že emise z lesních požárů by měly být započítávány do celkových emisí vyprodukovaných člověkem. Například rekordní lesní požáry v Kanadě v roce 2023 do atmosféry uvolnily emise rovnající se ekvivalentu globální spotřeby fosilních paliv za téměř pět dní.
Vědci varují, že kvůli pokračujícímu oteplování se zvyšuje potenciál k výskytu ještě destruktivnějších požárů, než jaké jsme dosud zažili. Tyto poznatky by měly být alarmujícím signálem pro politiky a veřejnost, že je nutné urychleně jednat v boji proti klimatické změně.
Zdroj: ČTK