• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Soud kvůli požáru v Českém Švýcarsku se odkládá, obžalovaný možná vůbec nechápe soudní proces

  17.5.2024
  Doris Drienová

  Krajský soud v Ústí nad Labem v pátek opět odročil hlavní líčení s Jiřím Lobotkou, který je obžalován ze založení požáru v Národním parku České Švýcarsko. Stále není jasné, zda chápe soudní proces.

  Soud si proto vyžádá psychiatrické posouzení. Jednání bude pokračovat 27. května. Obžalovaný ve čtvrtek přiznal založení menších požárů na Děčínsku, způsobení největšího požáru v historii ČR odmítá. Soudce Roman Felzmann zatím o jeho přiznání viny v případě jiných požárů nerozhodl, protože obžalovaný působí zmateně. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení.

  Soudce si po pondělním jednání vyžádal lékařskou zprávu vězeňské služby k Lobotkově stavu. Zejména měla posoudit, zda je schopen chápat trestní řízení a podstatu přiznání viny. Ze zprávy podle Felzmanna vyplynulo, že obžalovaný bere medikaci v maximálních dávkách. Podle lékařů zřejmě nejde o stabilizované psychické onemocnění. Lékaři se proto nedokázali vyjádřit k tomu, jak široce je Lobotka schopný soudní proces vnímat. Na vyšetření nebyl, lékaři čerpali z dokumentace, kterou měli k dispozici. „Tato zpráva neřeší otázku, pro kterou byla vyžadována,“ uvedl Felzmann s tím, že situace je stejná jako ve čtvrtek. Podle něj není možné v procesu pokračovat, dokud nebude otázka vyjasněná.

  Způsobení požáru v Českém Švýcarsku Lobotka opakovaně odmítal už v minulosti. Podle obžaloby údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku či posedů. Jeho obhájce Vít Pavko v pondělí uvedl, že jeho klient, který je téměř rok ve vazbě, nemusí být zcela v pořádku.

  Žalobce muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha, velmi vysokých teplot a přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů v noci na 24. července 2022 v Hřensku v lokalitě Malinový důl rozdělal oheň. Pomohl si k tomu přineseným lihem, zapalovačem a klestím, stojí v obžalobě.

  Vzniklý požár se rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Podle státního zastupitelství plameny zničily asi 11 staveb zejména v osadě Mezná. Kvůli požáru se evakuovalo 532 lidí. Státní zástupce připomněl, že náročný zásah trval 21 dní a způsobil škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je vyšší.

  U likvidace požáru se vystřídalo 6000 hasičů, použili 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili v nemocnici. Museli odejít obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte