• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Soud rozhodl, že referendum o nemocnici v Litoměřicích se uskuteční s volbami

  15.11.2019
  Ondřej Matěj Hrubeš

  Ústecký krajský soud rozhodl, že referendum k budoucnosti nemocnice v Litoměřicích se bude konat společně s nejbližšími volbami. Položit otázku musí město v referendu podle soudu tak, jak ji navrhl přípravný výbor.

  Referendum k téže věci se přitom v Litoměřicích konalo v pátek, lidé se v něm vyslovili proti prodeji nemocnice soukromému subjektu. Páteční referendum je platné, hlas přišlo odevzdat 52,31 procenta lidí a proti prodeji bylo 95,87 procenta zúčastněných.

  O termínu pátečního referenda v září rozhodli zastupitelé. Petiční výbor žádal termín s krajskými volbami v roce 2020, proto se kvůli tomu obrátil na soud. Po úspěšném hlasování ale žalobu nestáhl.

  „Při rozhodování soud nemohl přihlédnout k výsledkům referenda konaného dne 8. 11. 2019 na základě rozhodnutí Zastupitelstva města Litoměřice, a protože navrhovatel ve vztahu k této skutečnosti zůstal procesně pasivní, postupoval soud v souladu s právními předpisy a přistoupil k meritornímu posouzení věci,“ uvedl soud v rozsudku zveřejněném v pondělí.

  Usnesení soudu nemá podle mluvčí Litoměřic Evy Břeňové vliv na platnost a závaznost referenda z 8. listopadu. „Jednání města s Ústeckým krajem o začlenění litoměřické nemocnice pod Krajskou zdravotní mohou probíhat,“ uvedla Břeňová ve zprávě, kterou dnes zaslala ČTK. Město se nyní rozhodne, zda využije kasační stížnost.

  Vedení města chce převést nemocnici na Krajskou zdravotní, jež v kraji spravuje pět nemocnic. „Chápu, že lidé nechtějí soukromého vlastníka. Nevidím ale důvod bránit se Krajské zdravotní (KZ). Kraj by nemocnici neodstěhoval, žádné oddělení nezrušil, rozpočet má asi třicetkrát vyšší než město Litoměřice. Pro budoucnost zdravotní péče je to dobré a přijatelné řešení,“ uvedl místostarosta Karel Krejza (ODS).

  Jednání s KZ rozhodnutí soudu podle petičního výboru neovlivňuje. „Jsme rádi, že celou věc rozhodl soud. Ten nám dal za pravdu. Vedení radnice nepostupovalo v souladu se zákonem. Přesto jsme jako přípravný výbor jejich referendum maximálně podpořili,“ uvedla za petiční výbor Alena Rožcová ve zprávě zaslané ČTK. „Města a obce by napříště měla respektovat návrh přípravných výborů, kdy referendum konat,“ uvedl Miloš Tuháček, právní zástupce přípravného výboru.

  Kdyby přes další vývoj událostí bylo další referendum v původně navrženém termínu s krajskými volbami, jeho výsledek současné referendum neovlivní, budou jen dvě na sobě nezávislá. „Tato skutečnost pouze posiluje jistotu, že nemocnice nebude prodána soukromníkovi,“ uvedl výbor.

  ČTK  Nepřehlédněte