• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Soud rozhodl, že stát v době návštěvy čínského prezidenta porušil práva občanů

  19.11.2021
  Andrea Cerqueirová

  Městský soud v Praze včera rozhodl, že postup policie, která v roce 2016 zabránila konání shromáždění na Hradčanském náměstí, byl nezákonný. Jednalo se o pokojné shromáždění na podporu lidských práv – v době, kdy Českou republiku navštívil čínský prezident. Svolavatelé se tak domohli spravedlnosti pro více než pěti letech.

  V odůvodnění rozsudku dospěl soud k závěru, že dopravní omezení nejsou dostatečným důvodem pro omezení ústavně zaručených práv. Pokojné shromáždění na obranu demokracie a lidských práv v ČR, V Číně, v Tibetu a na Taiwanu u příležitosti návštěvy čínského prezidenta svolali na 29. března 2016 Kateřina Kudláčková, Martin Bursík, Kateřina Bursíková Jacques a Tomáš Pikola. Shromáždění na Hradčanském náměstí bylo řádně ohlášené v zákonné lhůtě a nebylo zakázané. Policie přesto Hradčanské náměstí v den shromáždění uzavřela.

  FOTO: Protest proti čínskému prezidentovi

  Protest proti čínskému prezidentovi - foto FCB Češi Tibet podporujíProtest proti čínskému prezidentovi - foto FCB Češi Tibet podporují 2Protest proti čínskému prezidentovi - foto FCB Češi Tibet podporují 3

  „Shromáždění jsme svolali záměrně v čase, kdy se čínská delegace na Hradě nenacházela. Naším cílem bylo pokojně vyjádřit nesouhlas s lidskoprávní politikou Číny, nikoliv vyvolávat konflikt nebo někoho ohrožovat, “ uvedl Tomáš Pikola.

  Přesvědčivé rozhodnutí

  Žaloba, se kterou se svolavatelé obrátili na soud, nejprve neuspěla, posléze prošli všechny soudní instance, včetně Ústavního soudu. Závěrečný verdikt včera vynesl Městský soud v Praze. Rozhodl o nezákonnosti postupu policie a pražského magistrátu. „Rozhodnutí bylo natolik přesvědčivé, že neočekávám, že by si protistrana podala kasační stížnost. Současně doufám, že orgány veřejné moci si z kauzy vezmou poučení a podobný postup se již nebude opakovat,“ uvedl právní zástupce žalobců Pavel Uhl.

  Svolavatelé protestu proti návštěvě čínského prezidenta uspěli u Ústavního soudu, případ se vrací k projednání!

  „Šlo nám o jedinou věc – prověřit stav naší demokracie a nastavit jasná pravidla pro to, jak funguje právní stát. Jsem ráda, že v ČR platí pravidla vyspělé demokracie západního typu, nikoliv čínská despocie. To, co se v Praze v roce 2016 během návštěvy čínského prezidenta odehrálo, bylo ostudné a soud dnes jasně řekl, že i protiprávní. Je to důležitý vzkaz pro všechny občany, kteří se tehdy cítili ponížení, a precedens do budoucna,“ řekla Kateřina Bursíková Jacques.

  „Rozsudek vítám. Stát měl tendenci práva občanů omezovat na politickou objednávku. Kdybychom se neozvali, demokracie by byla oslabená,“ doplnil předseda spolku Češi Tibet podporují Martin Bursík.  Nepřehlédněte