Soudy, dluhy, podvody? Praha i přesto Albánci pronajme luxusní restauraci

16.11.2020
Redakce

„Jedná se o prostory se zázemím. Rozkládají se v přízemí, prvním a druhém patře a ve dvou patrech suterénních prostor s gotickými klenbami,“ popisuje magistrát pohádkovou nabídku. Teď, v době koronakrize, je provozování restaurace v centru Prahy nelehký byznys. Ale jakmile krize pomine, budou prostory díky lukrativní adrese a prestižnímu prostředí opět plné turistů. A restaurace tak svému nájemci ponese astronomické částky.

Magistrát zprvu postupoval logicky. Vypsal záměr pronajmout restauraci, následně vyhlásil výběrové řízení na uzavření smlouvy. Výběrové řízení už ale měla na starosti společnost Trade Centre Praha, která pro město vykonává služby správy a zajištění obchodního využití vybraných nemovitostí. A začaly problémy.

Vřed Prahy. Strašák Palmovky chátrá dál a dohoda je v nedohlednu

Do výběrového řízení se přihlásilo sedm zájemců, mezi nimiž byli i zkušení restauratéři bez předchozích škraloupů. Na základě vyhodnocení předem daných kritérií však nakonec byla vybrána společnost Lorinfaj Promotion podnikatele albánského původu Lorence Hysiho. Jeho jméno vzbudilo v restauratérské komunitě poprask.

Tvrdé střety u soudu

Co je v nepořádku? Kritéria výběru skutečně byla předem jasná. Je však otázkou, zda je nakonec společnost skutečně bez jakýchkoli pochyb splnila. Problémové může být už to, že firma v minulosti podle dostupných zdrojů vedla s hlavním městem hned několik soudních sporů. Některé z nich dokonce nebyly v době výběrového řízení ukončeny. V některých šlo o nemalé částky.

Soud dával dosud za pravdu magistrátu. Město původně nespecifikovalo, o co ve sporech šlo. Podle anonymních zdrojů, jejichž totožnost redakce zná, šlo o problémy s platbami za pronájem jiných prostor. To následně potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. „Dřívější spory se týkaly zaplacení příslušenství, tedy smluvní pokuty a úroků z prodlení z pozdních úhrad nájemného, když prodlení ze strany společnosti vznikalo v souvislosti s brzkým datem splatnosti uvedeným ve smlouvě,“ uvedl. Na odpovědi mluvčího města redakce čekala dva měsíce.

Na minulosti nezáleží

U veřejných zakázek a správě s veřejným majetkem obecně platí, že státní orgány a samosprávy raději spolupracují se subjekty, jež byly dosud ve své činnosti úspěšné. Je to logické. Snižuje se tím pravděpodobnost, že se smluvní stranou budou v budoucnu problémy ať už kvůli platební neschopnosti, nebo dodržování jiných smluvních podmínek. Jenže podle veřejně dostupných listin z obchodního rejstříku firma v podnikání úspěšná není – pravidelně končí ve ztrátě. V rejstříku navíc firma neměla uvedenu restaurační činnost ani v předmětu podnikání.

Jak zjistila redakce Našeho REGIONU Praha, albánský podnikatel má s financemi celkově potíže, jeho podnikání je dlouhodobě ve ztrátě. Podle účetní uzávěrky z roku 2017 byla jeho firma v minusu 11 milionů korun. Situace se příliš nezlepšila ani v roce 2018. To provozní výsledek činil minus deset milionů korun. Tedy opět ztráta. Z podrobného zkoumání uzávěrky vyplývá jednoznačný závěr: podnik nemůže dlouhodobě fungovat. Každým rokem totiž majitel musí jeho provoz dotovat, jinak by nepřežil.

Proč? Počkejte si

Proč ale firma i přes tuto problematickou skutečnost dostane k pronájmu další prostory? Získat relevantní odpovědi nebylo jednoduché. Sám podnikatel je těžko dohledatelný. Jeho firma nemá webové stránky, k nalezení není ani na sociálních sítích. A představitelům města se do odpovědí příliš nechtělo. Sadu otázek obdržel magistrát již v polovině září, reakce následovala až po takřka dvou měsících. Mluvčí Hofman přenášel odpovědnost na zprostředkující firmu Trade Centre Praha, ta ale na zaslané otázky neodpověděla. Byla ale natolik kreativní, že si otázky vymyslela vlastní. A až na ty reagovala. S tím se samozřejmě redakce nesmířila. Po časové rezervě původní sadu otázek distribuovala dalším účastníkům – radnímu pro majetek Janu Chabrovi (Spojené síly pro Prahu), řediteli odboru hospodaření s majetkem Janu Rakovi a samozřejmě také tiskovému odboru. Mluvčí města konečně porušil bobříka mlčení, i nadále však opakuje svou mantru: „Objekt, jehož se Vaše dotazy týkají, je již od začátku roku ve správě i obchodním využití správní firmy hl. m. Prahy, společnosti Trade Centre Praha.“ Nicméně alespoň ve stručnosti už na otázky odpověděl.

Domy hrůzy radnice Čtyřky nechce! Tyto budovy obsadili squateři

Z odpovědí vyplývá, že z pohledu úředníků i politiků je vše v pořádku. „Žádný aktivní soudní spor hlavní město Praha s danou společností nevede a podmínky žádné takové ustanovení neobsahovaly.  Společnost zaplatila na nájemném sumu přes 50 milionů korun, kdy spory o příslušenství činili řady desítek tisíc. Pokud vím, tak společnost učinila nejvyšší nabídku, což bylo rozhodující kritérium,“ napsal Hofman s tím, že za výběrem stála „nezávislá komise.“ Jména jejích členů ale neuvedl. Rozhodnutí komise je ale prý definitivní, město se již transakcí nebude dále zabývat. Restaurace tak má svého nového provozovatele, a tím je vše uzavřeno. Alespoň tedy do doby, než se někteří z neúspěšných zájemců o gastro zařízení obrátí na soud. Ten může věc přezkoumat. Někteří z nich to již avizovali.

Známé jméno

Argumentovat chtějí i pověstí podnikatele. Jméno Lorenc Hysi totiž figuruje i ve skandálu z minulosti, tentokrát však z fotbalového prostředí.

Hysi podle dostupných zdrojů byl manažerem někdejšího slávistického fotbalisty Bassirou Dembélého. Bývalý fotbalový reprezentant z Mali ale s Hysim spokojený nebyl. „Sebral mi peníze, okradl a podvedl mě. Je to lhář, zloděj a podvodník. Nevěřím tomu, co se všechno děje, že může agent beztrestně okrást svého hráče. To je přece ostuda,“ řekl fotbalista v roce 2011. Skončil na dlažbě, na živobytí si musel vydělávat roznosem letáků. Dvojice mužů si následně vyměňovala kritiku přes média. V roce 2012 ale udělal fotbalista za Hysim tlustou čáru. „Neměl jsem štěstí na manažera. Teď už se dívám do budoucna,“ uzavřel kauzu fotbalista.

vlbNepřehlédněte