• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vřed Prahy. Strašák Palmovky chátrá dál a dohoda je v nedohlednu

  5.11.2020
  Jitka Kačánová

  Miliardový projekt v srdci Palmovky stojí již několik let nedokončený. O jeho dostavbě vedou Praha 8 s Metrostavem soudní spory za miliony. Nad místem, kde měli sídlit úředníci a moderní provozovny, se prohání vítr, a každé ráno se u něj scházejí party bezdomovců.

  Velkorysý projekt budovy, do které se mělo sestěhovat na 400 úředníků osmé městské části, vzbuzoval pochybnosti již od samého počátku. Návrh víceúčelového centra za 1,14 miliardy byl kritizován jako předražený a netransparentní. Měl být hotov do roku 2014. To se však nikdy nestalo. Výstavbu, která započala v roce 2010, o pět let později město zastavilo, a Metrostavu, který ji realizoval, odmítlo zaplatit za již vystavěné milníky stavby. Metrostav se obrátil na Rozhodčí soud Hospodářské komory a stavba od roku 2015 prakticky stojí.

  Ani obchody, ani Záchranka

  V roce 2017 soud potvrdil, že smlouva o výstavbě je platná a že Praha a její část musí Metrostavu zaplatit dlužnou částku. Město i stavebník opět začali spolupracovat. Magistrát navrhnul, aby se v nízké části budovy vytvořilo sídlo pražské Záchranky a poskytl na to dotaci ve výši 600 milionů korun.

  Podle původního plánu tam ale měly být obchody, proto se musel projekt předělávat. Zároveň bylo nezbytné sanovat části rozestavěné budovy, které byly vlivem povětrnostních vlivů již poškozeny. O vypracování znaleckých posudků, které měly určit rozsah nutných sanací, se měla postarat Praha 8, k čemuž ale nakonec nedošlo.

  Tato městská část z investiční dotace na sídlo Záchranné služby zaplatilo Metrostavu dlužných 200 milionů. Zbývající částka z dotace by však na centrálu zdravotních záchranářů nestačilo a navíc podmínkou pro poskytnutí dotace byl podle Metrostavu nereálný termín dostavby v červnu 2019. K tomu se po volbách 2018 na radnici Prahy 8 změnily politické priority s tím, že Záchranka na Palmovce nebude a podle nejnovějších plánů skončí nejspíš na Praze 9 na Proseku.

  Metrostav opět rozvázal s Prahou 8 spolupráci. Zůstal mu nově přepracovaný projekt a náklady na udržování budovy, kterou si od něj městská část převzala až v listopadu 2019. Zastupitelé Prahy 8 přitom zpochybnili platnost předčasného ukončení Smlouvy o výstavbě ze strany Metrostavu a trvali na tom, ať stavbu dokončí Metrostav. Ten se proto opět obrátil na Rozhodčí soud. A opět vyhrál. Podle soudního rozhodnutí z června letošního roku je předčasné ukončení smlouvy Metrostavem platné a městská část mu musí zaplatit téměř 3 miliony za údržbu objektu.

  Žaloba za žalobou

  Veškeré další neuhrazené pohledávky Metrostavu vůči Praze podle něj přesahují 180 milionů korun. Jelikož o jejich placení Praha 8 nechtěla ani slyšet, žaloba o její uhrazení je právě teď rovněž u Rozhodčího soudu. A aby toho nebylo málo, obrátila se na stejný soud i Praha 8. Ta Metrostav žaluje o vrácení více než 300 milionů korun z již uhrazené ceny podle Smlouvy o výstavbě.

  Kvůli vzájemným žalobám je tedy nyní vzájemná dohoda v nedohlednu a nedostavěná budova chátrá dál. „Opakovaná vítězství v arbitrážích jsou pro nás potvrzením správnosti postupu i pozice. Nicméně naším cílem není se soudit, ale realizovat kvalitní developerské projekty. Centrum Nová Palmovka mohlo občanům sloužit již několik let. Doufáme, že Městská část Praha 8 nalezne řešení, které pomůže projekt dokončit. Lokalita Palmovky by si to zasloužila,“ sdělil Našemu REGIONU tiskový mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

  Prodej nebo dostavba?

  Ještě před několika lety Metrostav městu navrhoval, že nedostavěný objekt koupí a vzápětí přeprodá investorovi, který objekt dostaví. V té době byl ovšem po volných kancelářích obrovský hlad. Zatímco dnes je kvůli koronavirové krizi, kdy se enormně zvýšil význam home-officů, volných kancelářských prostor v Praze nadbytek. Proto o jeho koupi již podle svého mluvčího neuvažuje.

  O prodeji nedostavěné nemovitosti dlouhodobě uvažuje i hlavní město. „Moc jiných řešení v tuto chvíli není. Kdyby se to mělo dostavovat, tak se na tom radnice finančně vyčerpá a stavba bude stát trojnásobek původně plánovaného rozpočtu,“ řekl k tomu již před časem její radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).  Nepřehlédněte