• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Špačci znečišťují svým trusem hřbitov. Prostějov na ně „vyslal“ dravce

  23.5.2024
  Simona Knotková

  Prostějovská radnice nechala na hřbitově v okrajové části města instalovat makety dravců,

  Slibuje si od toho úbytek špačků, kteří znečišťují trusem hroby, pomníky a cestičky mezi místy posledního odpočinku obyvatel. Nákup maket dravců a takzvaných třepetalek schválili radní, město na tuto akci ze svého rozpočtu vyčlenilo 170 000 korun. Novinářům to ve středu řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).

  „Zaznamenali jsme podněty od občanů, kteří udržují hroby svých rodin na městském hřbitově za Brněnskou ulicí, že hroby jsou často znečištěny trusem ptáků obývajících koruny stromů,“ uvedl Pospíšil. Podle něj si špačci vzrostlé stromy na městském hřbitově oblíbili a hnízdní v nich každý rok. „Hroby a cesty jsou kvůli tomu velmi znečištěné,“ uvedl.

  Z řad nespokojených návštěvníků městského hřbitova zazněly i radikální požadavky na vykácení stromů, aby špačci přišli o zázemí a odlétli jinam. „K takto razantnímu řešení jsme rozhodně přistoupit nechtěli, proto jsme se spojili s odborníky, kteří nám doporučili prořez korun stromů, umístění takzvaných třepetalek na stromy a také umístění maket dravců,“ uvedl Pospíšil.

  Experti upravili koruny stromů v aleji vedoucí k památníku letců a památníku obětí válek, ve kterých se špačci ukrývali. Zároveň instalovali makety dravců a třepetající se předměty, které mají špačky odradit od poletování nad hřbitovem. „Byl jsem se tam ráno podívat a situace se o něco zlepšila, zatím to ale není úplně ideální,“ podotkl Pospíšil. Odborníci doporučili instalovat u stromů také světla, avšak k tomuto opatření město zatím nepřistoupilo, protože na místě není přípojka elektrické energie.

  Městský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1900 u Brněnské ulice na jižním okraji města. Jsou na něm pohřbení například básník Jiří Wolker, vědec a vynálezce Otto Wichterle či hudební skladatelé František Neumann a Vladimír Ambros.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte