• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Spor architektů: Nádraží se podobalo už postavené železniční zastávce

  24.5.2024
  Simona Knotková

  Spor architektů o podobu autobusového nádraží v Hořicích na Jičínsku, které se podobá dříve postavené železniční zastávce v severomoravské Čeladné, skončí smírem.

  Nároky ve věci neoprávněného zásahu do autorských práv vznesla vůči městu Hořice a starostovi a architektovi Martinu Pourovi (Hořičtí patrioti) ostravská společnost PROJEKTSTUDIO EUCZ architekta Davida Kotka. Strany se ve středu při jednání na hradeckém krajském soudu dohodly, že Pour jako autor architektonického návrhu hořické budovy žalobcům zaplatí a město na úřední desce zveřejní omluvu. Částku, kterou by měl Pour zaplatit, strany sporu nezveřejnily.

  „Došlo ke shodě na základních parametrech návrhu dohody o smíru, a tím se předešlo zahájení soudního řízení. Tato dohoda pro město Hořice znamená, že nebude povinno k žádnému finančnímu plnění uplatněnému žalobním nárokem,“ uvedla radnice v tiskové zprávě vydané ve středu odpoledne.

  Starosta Pour podle radnice nechtěl zatahovat město do vleklého a nákladného soudního sporu s nejistým výsledkem, který by měl povahu odborného sporu dvou architektů. „Jedná se o odborné a složité posouzení podobnosti studií, které by si vyžádalo zapojení soudních znalců,“ uvedlo město. Další podrobnosti s odkazem na dohodu o mlčenlivosti stran radnice neuvedla.

  Na úvod středečního prvního soudního jednání strany sporu uvedly, že smír řešily, ale neúspěšně. Z vyjádření advokátů vyplynulo, že žalovaná strana při jednáních nabízela úhradu 70 000 korun a omluvu, zatímco žalobci požadovali dva miliony korun. Na následnou výzvu soudkyně, zda jsou ještě ochotní jednat, se přítomní vyjádřili kladně. Soudkyně přerušila jednání a zhruba po 45 minutách se strany sporu vrátily do jednací síně s předběžnou dohodou o narovnání. Přesný návrh smíru nyní mají strany zaslat soudu, který by jej měl do 3. června schválit.

  Hořice otevřely v září 2020 budovu autobusového nádraží, která se podobá o devět let dříve postavené železniční zastávce v Čeladné od PROJEKTSTUDIO EUCZ. Pour, který byl tehdy místostarostou Hořic, již při otevření nádraží uvedl, že podoba budovy byla inspirována zastávkou v Čeladné.

  Právní zástupce žalobců ve středu u soudu uvedl, že o tom, že v Hořicích stojí podobná budova, se dověděli loni v létě a následně v září podali žalobní návrh. V něm požadovali finanční narovnání, zveřejnění rozsudku a omluvy na úřední desce Hořic a úhradu nákladů.

  Pour po skončení jednání uvedl, že již při zpracování studie na hořické nádraží architekta zastávky v Čeladné o hořickém projektu informoval. „Ve všech projektových stupních je uváděná tato inspirace, nikoliv kopie. My jsme to netajili, jak ze strany mé jako autora, tak města,“ řekl Pour. Samotnou dohodu o smíru nekomentoval. Komentář ke smíru médiím nedali ani žalobci.

  Odbavovací budovu u autobusového nádraží osmitisícové Hořice otevřely téměř po 20 letech od dokončení samotného nádraží. Do té doby cestující chodili na toaletu do provizorní stavební buňky a ve druhé buňce byla informační kancelář. Stavba odbavovací haly stála 10,5 milionu korun a dalších 2,5 milionu úprava odjezdových stání a nástupišť.

  V přízemní bezbariérové odbavovací haly jsou čekárna, informační kancelář, toalety, zázemí pro řidiče autobusů a úschovna kol. Fasáda objektu je z pískovce, který je pro Hořice typický, dalšími materiály jsou dřevo a beton. Zastávka v Čeladné je opláštěná obezdívkou z lícových cihel.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte