Stačí odbourat bloky a děti mohou zpívat, hrát, tančit nebo moderovat

8.8.2019
Andrea Cerqueirová

Jiřího Zbořila se Náš REGION zeptal, jak reagují děti. „Bezvadně. Jsem překvapený, jak v dnešní technické době, kdy děti sedí většinou u telefonů a počítačů, mají zájem i o umělecké obory. A jaký mají přehled o muzikálové scéně, to teda koukám. A to nemluvím o talentu, který mají,“ řekl. Podle něj máme po celé zemi mnoho talentů. „Děti tančí, zpívají, hrají. Teď jsem měl skupinu, která by se mohla okamžitě plnohodnotně postavit vedle profesionálních muzikálových herců,“ vysekl poklonu.

Odolena Voda je kousek od Prahy, ale je to úplně jiný svět, říká moderátor a muzikálový herec Jiří Zbořil

Zpívat umíme a můžeme všichni

Jak je těžké talent v někom nepotlačit? „Talent většinou potlačený je. Jako děti všichni zpíváme, tancujeme, hrajeme přirozeně etudy, když nám rodiče něco nechtějí koupit, ale pak začneme chodit do školy a tam to začne. Paní učitelky začnou známkovat zpěv, začnou padat hlášky typu „nezpívej, je to falešně, netanči, nedá se na to dívat, mluv nahlas…“. To vše v nás začne vyvolávat bloky. Kolegyně Linda Finková říká, že zpívat umíme a můžeme všichni. Je to pravda,“ uvedl.

Mladí jsou plní energie

Stačí podle něj odbourat bloky, o což se v rámci kursů snaží. „Na konci jednoho kursu za mnou přišel dvanáctiletý kluk a se slzou v oku mi řekl, že mi moc děkuje, že díky mně má zase chuť zpívat. Zpívá a má to smysl,“ řekl Zbořil. Různých zážitků v rámci kursů prožívá mnoho. „Mladí jsou plní energie a radosti ze života. A během nacvičování muzikálového projektu je tolik radosti a zábavy, že mě to stále baví,“ doplnil.

FOTO: Ambroziáda

Ambroziáda - foto AmbroziadaAmbroziáda - foto Ambroziada 2Ambroziáda - foto Ambroziada 3Ambroziáda - foto Ambroziada 4

Herectví, muzikál, tanec, mediální ateliér

V rámci uměleckých kursů Ambroziáda se děti učí v disciplínách herectví, muzikál, tanec a mediální ateliér. „Celý týden si osvojují všechny umělecké disciplíny, samy tvoří a pak to formou veřejné produkce prezentují veřejnosti. V rámci praxe si vyzkouší moderování v rádiu či televizi nebo vystupují na různých akcích,“ řekl Zbořil. Spolu s ním vedou děti další profesionálové jako Eva Hrušková, Jan Přeučil, Tereza Kostková, Linda Finková, Pavel Trávníček, Milan Peroutka a další. Loni bohužel tragicky zemřel zakladatel Ambroziády Lukáš Korbel, jeho odkaz ale žije dál.Nepřehlédněte