Starostové budou mít konečně přehled o nemocných v jejich obci

21.3.2020
Redakce

Starostové tak budou mít přehled o tom, nakolik se epidemie týká jejich obce, uvedla dnes hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Někteří středočeští starostové v minulých dnech tvrdili, že je krajský krizový štáb nechce informovat o koronavirové nákaze. Podle opozičního hnutí STAN krizový štáb zakázal poskytovat informace o počtu potvrzených nákaz v obcích, přestože je členové štábu znají. Pokorná Jermanová to odmítla, informacemi o nakažených v jednotlivých obcích podle ní disponují hygienici a krizový štáb je nemá.

Informovanost by se měla podle hejtmanky zlepšit, protože hygienici nyní budou moci využívat systém krizového řízení KOPIS a posílat touto cestou informace ke starostům. „Dáváme ho hygienikům k dispozici, aby mohli se starosty komunikovat způsobem, na který jsou zvyklí. Umí ho používat a mají ho ve svých počítačích. Hygiena bude KOPIS zásobovat informacemi každý den,“ řekla hejtmanka. Míra informací, které budou starostům poskytovány, je podle ní plně v kompetenci krajské hygienické stanice.

hejtmanka

Komu a za co šlo sedm milionů korun? Jermanové úřad to tají

Předseda krajské organizace STAN a starosta Dolních Břežan u Prahy Věslav Michalik tento týden poukázal na to, že starostové jsou v první linii, a když lidé něco potřebují, obracejí se na ně. Proto by podle Michalika měli vědět, zda se v jejich obci nákaza vyskytuje, aby mohli organizovat účinná opatření na svém území. Podle starosty Psár u Prahy Milana Váchy (STAN) už kvůli nedostatku informací kolují fámy o nakažených v území. Podle něj by bylo dobré mít například interaktivní mapu s výskytem COVID-19. Naopak v Mělníku podle mluvčí radnice Barbory Walterové přesné informace o počtu nakažených mají, protože mají hygieničku v krizovém štábu.

 

zav/čtkNepřehlédněte