Starostové pozor! Firma rozesílá obcím dopis s nepravdivými informacemi

Firma Rema Systém, a.s., zabývající se sběrem vysloužilého elektroodpadu, rozeslala obcím dopis, ve kterém překrucuje vyznění nového odpadového zákona. V něm starostům tvrdí, že mají povinnost s firmou Rema Systém uzavřít smlouvu. Žádný kolektivní systém ale nemůže nutit podepsat obce smlouvu o spolupráci.

Krok Remy může být jedním z pokusů o nápravu nevyhovující sběrné sítě míst zpětného odběru elektro zařízení, kvůli které byla společnost v minulosti pokutována Českou inspekcí životního prostředí. To je pro firmu velký problém, který může vyjít hodně draho. Nejen kvůli nutnosti opětovného získání licence, ale i v rámci výběrového řízení na nový kolektivní systém společnosti Samsung, který se blíží ke konci. Jedním z určujících faktorů při výběru by měla být právě dostatečná a vyhovující síť veřejných míst zpětného odběru.

V dopisu Rema Systém zkreslila vyznění zákona tak, že je z něj čtenáři jasná jen jedna věc – starostové mají povinnost uzavřít smlouvu o zajištění sběru vysloužilého elektrozařízení právě s firmou Rema Systém. Dle ministerstva ale žádný kolektivní systém nemůže nutit obce k uzavření smlouvy. Rozhodnutí o tom, s kým a za jakých podmínek obec smlouvu uzavře, je pouze na rozhodnutí samotných samospráv. I přesto firma k dopisu ihned přiložila smlouvu a vybízí obce k jejímu okamžitému podpisu.

Proti dopisu se ostře ohradilo samotné Ministerstvo životního prostředí, které firmu Rema Systém okamžitě vyzvalo k zastavení šíření takovýchto nesprávných výkladů zákona. Ve svém stanovisku ministerstvo uvádí, že žádná zákonná ustanovení „…zcela jednoznačně nestanovují obcím povinnost uzavírat smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s jakýmkoliv, jedním, či více kolektivními systémy. Rozhodnutí o podpisu smlouvy s jedním či více kolektivními systémy je výhradně v kompetenci každé jednotlivé obce, a obec tedy nemusí uzavírat smluvní vztahy s několika či snad dokonce se všemi existujícími kolektivními systémy.“ Proto tvrzení v dopise firmy Rema Systém je jednoznačným překroucením reality a výkladu nového zákona, proti jehož schválení tak dlouho firma bojovala.

Stejný názor zastává i Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR), který byl bez prodlení upozorněn ministerstvem na tento dopis. SMO ČR získal od ministerstva detailní rozbor všech zkreslených výkladů a manipulativních vyjádření, které Rema Systém do dopisu uvedla. SMO ČR na svých webových stránkách zveřejnil informaci varující před jednáním firmy. Také písemně upozornil všechny samosprávy vysvětlujícím dopisem. Podle něj, s odkazem na odpadový zákon, rozhodně nelze obce nutit vstupovat do nových závazkových vztahů. Samosprávy tedy nemusí uzavírat smlouvy s dalšími, či novými subjekty.

Vyjádření SMO ČR a dopis z Ministerstva životního prostředí naleznete na jejich webových stránkách.

Zdroj: SMO ČR

Včera, 19:54
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
Včera, 14:30
Nečekaný objev se podařil Američance Jennifer Dowker. Během potápění v řece Cheboygan našla vzkaz v...
Včera, 14:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:00
Extrémní počasí si stále nedává oddech. V Anglii kvůli velkému horku například sama od sebe...
Včera, 12:37
Na Slovensku startuje loterie na podporu očkování proti covidu-19, kterou na začátku července schválil parlament....
Včera, 12:17
Zahraniční média informovala o smutném příběhu 33letého agorafobika, kterému silné úzkosti zabránily, aby se nechal...
Včera, 12:13
Až do 8. srpna se celý tento týden koná jedenáctý ročník festivalu Prague Pride. Kvůli...
Včera, 12:00
I když se údajný první pacient s covidem-19 měl v čínském Wu-chanu objevit v prosinci...
Včera, 11:00
Pevnost Josefov, ležící ve východních Čechách, je často nazývána sestrou pevnosti Terezín. Byla totiž vybudována...
Včera, 09:32
Budoucí vrah David Lubina si na podzim roku 2005 vybral v parku na Karlově náměstí...
Včera, 07:38
Alžběta, známá pod jménem „Sisi“, pocházela z pobočné větve Wittelsbachů, která nesla titul „bavorský vévoda“....
Reklama