Státní maturity v krizi. Ministr odvolal ředitelku Cermatu

24.5.2022
Jan Štoll

Zajištění státních maturit na příští roky se zadrhává. Cermat, který už měl vysoutěžit pokračování smluv na technické zajištění maturit, to zatím neudělal. Místo toho poslal ministr Gazdík do Cermatu kontorlu. A jeho ředitelku Michaelu Kleňhovou, krátce na to odvolal. Jak bude ministerstvo problém konkrétně řešit, není nyní zřejmé. Ministr jako krizového manažera dočasně do Cermatu dosadil náměstka Milana Štábla. Resort zároveň vyloučil, že by SCIO suplovalo Cermat.

„Rozhodl jsem se odvolat ředitelku Cermatu, nenaplňuje očekávání ministerstva. Cermat prosazoval zakázky v Jednacím řízení bez uveřejnění,“ uvedl ministr Petr Gazdík (STAN). Dodal, že se opírá o výsledky kontroly ministerstva financí, na ní má pak navazovat kontrola ministerstva školství.

Kontroloři se podle Gazdíka měli v Cermatu zajímat o zakázku, která zahrnuje servis tiskáren pro tisk testů. Jednu ze dvou zakázek, které k zajištění maturit váznou. Ministerstvo školství ani Cermat, respektive Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání zatím ale nemá uzavřené smlouvy na pokračování technického zajištění státních maturit. Smlouvy přitom vyprší už 15. června. „Celá věc je teprve ve fázi příprav, tedy je zatím nelze komentovat,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Jak budou zajištěny státní maturity dále zatím není jasné.

Cermat tak dočasně povede jako krizový manažer náměstek ministra Milan Štábl. „Jako odborník na zadávání veřejných zakázek,“ dodal Gazdík.

Soukromé maturity nebudou, zatím

Ministr Gazdík se netají myšlenkou na zásadní překopání podoby státních maturit. SCIO školy ale problematický Cermat nahrazovat nebudou. „Není možné, aby tato aktivita přešla na jakýkoliv soukromý subjekt a neumožňuje to ani současná legislativa,“ dodala mluvčí Lednová. To potvrdil i ministr, řekl ale, že legislativu bude chtít změnit. „Myslím, že to, co se stalo v případě Cermatu, není dobrou vizitkou, naší snahou by mělo být, aby mělo pořádání maturit v rukou ministerstvo,“ dodal Gazdík s tím, že by si uměl představit jejich zajištění více úřady.

V případě SCIA by to byl krajně problematický krok, firma patří současnému poradci ministra Ondřeji Štefflovi. „Mé klíčové téma je budoucnost vzdělávání a jak tuto budoucnost přiblížit rodičům. Děti, které dnes chodí do škol, budou žít v polovině 21. století a my bychom měli už teď řešit, jak bude svět v té době vypadat a jak na ni naše děti co nejlépe připravit,“ říká ke své roli poradce Šteffl.

Šteflovo zapojení do dění okolo maturit ministerstvo vyloučilo. „Při představování poradenského týmu ministr školství Petr Gazdík uvedl, že žádný z jeho poradců mu nebude radit v oblasti, ve které by mohlo dojít ke střetu zájmů. To platí i u pana Šteffla s tím, že ministr školství si je vědom jeho podnikatelských aktivit,“ dodává Lednová.

Ani Šteffl o pořádání maturit nestojí. „Ne, Cermat rozhodně suplovat nechceme,“ uvedl. Vizi ale má. „Jsem pro nahrazení společné části maturit „Minimální středoškolskou zkouškou“, která by se stala vstupenkou ke školní maturitě, a současně vyvíjet tlak na modernizaci školních maturit, jak to děláme třeba na naší střední ScioŠkole,“ dodal.

Ministr Gazdík tak odvolal šéfku Cermatu v situaci, kdy není vyřešena podstata problému, kdo a jak bude dále zajišťovat státní maturity.


Témata:

Nepřehlédněte