• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Stavba D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem míří do finiše

  9.7.2024
  Simona Knotková

  Stavbaři v těchto dnech pokládají finální asfaltovou vrstvu na budovaném úseku dálnice D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku.

  Aktuálně pracují na třech kilometrech dálnice. Celkově bude na dálniční úsek v délce 8,8 kilometru zapotřebí 136.100 tun asfaltu. Poprvé se po něm řidiči projedou začátkem letošního prosince, sdělila v pondělí mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Lucie Trubelíková.

  Pokládce finální vrstvy asfaltu typu SMA mastix se nyní dělníci věnují mezi Nedakonicemi na Uherskohradišťsku a Starým Městem. Podle Jiřího Vinklárka ze společnosti Skanska, která dálnici D55 v tomto úseku staví, je vysoce odolná vůči tvorbě trvalých deformací a trhlin. „Její předností je dlouhá trvanlivost,“ uvedl Vinklárek.

  Kromě pokládky asfaltu stavbaři pracují také na mostech. „Spíše už se jedná o dokončovací práce, jako například montáž svodidel či protihlukových stěn. Celkově budujeme mezi Starým Městem a Moravským Pískem devět mostů, z toho šest na dálnici a tři nad dálnicí,“ uvedl Vinklárek. Stavební firma podle něj dělá vše proto, aby dodržela prosincový termín zprovoznění úseku dálnice.

  Dálnici D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem staví ŘSD téměř tři roky. Na základě uzavřených smluv by její vybudování v tomto úseku mělo přijít na více než 1,95 miliardy korun bez DPH.

  Na dalším úseku z Babic na Uherskohradišťsku do Starého Města pracují silničáři od roku 2020, dlouhý je 8,5 kilometru. Také s jeho otevřením počítají letos, stejně jako v případě 4,1 kilometru dlouhého úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na Hodonínsku, který staví od předloňska. Po dokončení všech tří částí tedy vznikne ucelený úsek dálnice v délce více než 21 kilometrů..

  Loni začala výstavba mostu přes řeku Moravu u Napajedel na Zlínsku, který bude též součástí dálnice D55. S jeho zprovozněním počítá ŘSD v příštím roce. V roce 2023 zahájili stavbaři i budování více než 7,5 kilometru dlouhého úseku dálnice D55 z Olomouce do Kokor na Přerovsku, jeho zprovoznění plánují silničáři taktéž v roce 2025.

  Po kompletní dostavbě dálnice D55 v budoucnu propojí střední, jihovýchodní a jižní Moravu. Dlouhá bude víc než 100 kilometrů, u Břeclavi se napojí na dálnici D2.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte