Stejně jako pomalu usínaly, také proces probouzení trvá několik dnů. Želvám na dobrou noc

2.10.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

V teráriu beze spánku

Pokud máte suchozemskou želvu celoročně ve speciálně vyhřívaném teráriu a nechcete ji zazimovávat, nemusíte. Na druhou stranu jí tím trochu zkracujete život, který si zimním spánkem tento druh plazů prodlužuje.

V zimě byste tedy měli poskytnout želvě možnost na pár dnů nebo týdnů si odpočinout a prospat se. Vytvořte jí úkryt, kde se může zahrabat a schovat, ale zároveň bude mít přístup k vodě a potravě. Tento způsob chovu bez klasického zazimování je vhodný především pro mláďata a také pro handicapované nebo nemocné želvy. Také musíte počítat s tím, že želvy, které nespí, mají větší hmotnostní přírůstky a je dobré podávat jim v krmení látky potřebné pro zpevnění krunýře (vápník – stačí například rozemleté vaječné skořápky, vitamin D – zde je nutné dávat pozor na předávkování) a zajistit jim kvalitní UV lampu.

Máme doma fretku. Inteligentní společník a mazlíček

Želvy ze zahrádky

Jiný postup můžete zvolit, pokud žijí vaše želvy na zahrádce, případně částečně ve skleníku. Zde je důležité pozorovat počasí i želvy na počátku podzimu. Se snižující se venkovní teplotou klesá také aktivita plazů a při studeném nepříznivém počasí, které trvá několik dnů až týdnů, by se mohlo stát, že se želvy zahrabou a uloží k zimnímu spánku samy. To by však mohlo být nebezpečné.

Pokud by v zimě přišly mrazy a půda by promrzla, mohlo by dojít k úhynu. Proto je lepší na konci září podle počasí želvy přestěhovat do chladné místnosti, dát je do plastových boxů a snížit jim množství krmiva. Zároveň by však měly mít stálý přístup k vodě. Před samotným zazimováním pak několikrát želvy vykoupejte ve vlažné vodě, aby se napily a pročistily. Po koupeli je vždy opatrně, ale důkladně osušte, především v místech, kde by mohla zůstat voda. Předejdete tak vzniku nebezpečných plísní. Také můžete lehce vazelínou nebo jiným krémem natřít želvám krunýř a pokožku, aby se důkladně promastily.

Radost i starost. Než si pořídíme štěně

V suchu a ve tmě

Želvám je třeba na zimování připravit útulný prostor, v němž se mohou zahrabat a kde je nikdo nebude rušit. Ideální je větší plastový box nebo dřevěná bedýnka. Do nich nasypte vyšší vrstvu směsi zeminy a písku nebo kokosových vláken (ideálně by měl být materiál lehce provlhlý). V obou případech zakryjte krabice tak, aby byl uvnitř vzduch a tma. Pokud budete želvu dávat například do sklepa, zabezpečte příbytek ještě pevným pletivem, aby se dovnitř nedostaly myši. Ideální teplota k zimování je 5 až 7 stupňů Celsia.

Čekání na jaro

Zazimováním želvy péče o ni ovšem nekončí. Během zimy je dobré pravidelně a opatrně želví noclehárnu zkontrolovat, zda se želva neprobudila. Pokud se vám bude zdát, že je v bedničce nějak živo, umístěte dovnitř misku s vodou, aby se želva mohla napít. Želvy se samy probouzejí během března až dubna. Vykoupejte je znovu ve vlažné vodě, přeneste do místnosti s vyšší teplotou a nabídněte jim krmivo a vodu. Stejně jako pomalu usínaly, také proces probouzení trvá několik dnů. Vyplatí se želvy postupně přisvěcovat UV lampou. V květnu po zmrzlých mužích je podle počasí vraťte zpátky do zahrady.

FOTO: Želvám na dobrou noc

Želvám na dobrou noc - zelva zelvyŽelvám na dobrou noc - zelva zelvyŽelvám na dobrou noc - zelva zelvyŽelvám na dobrou noc - zelva zelvyŽelvám na dobrou noc - zelva zelvy
Další fotky
Želvám na dobrou noc - zelva zelvyŽelvám na dobrou noc - zelva zelvy


Nepřehlédněte