Máme doma fretku. Inteligentní společník a mazlíček

Další fotky

Většina z nás si myslí, že obliba chovu fretek je jedním z výstřelků doby, ale ve skutečnosti je lidé chovají v zajetí už přes dva tisíce let. V minulosti se u nás fretky používaly jak k lovu, tak coby kožešinové, ale i laboratorní zvíře.

Dnes jsou stále oblíbenějším a vyhledávanějším mazlíčkem a velice inteligentním společníkem. Fretka je neuvěřitelně vitální zvířátko, které se místo chůze jako by přelévalo z místa na místo. Ačkoliv na nás působí poněkud exoticky, v některých zemích je to třetí nejčastěji chované zvíře hned za psem a kočkou. Způsobem chovu se fretka kočce velmi podobá, protože podobně jako kočky nepotřebuje venčení, ale má svou záchodovou mísu. Na rozdíl od většiny koček zůstává fretka hravá a ráda se mazlí i v dospělosti. Celkem bez potíží snáší celodenní samotu a díky její večerní aktivitě není problém sladit denní rytmus pracujícího člověka a způsob života fretky.

Na druhou stranu se fretka podobně jako pes fixuje na člověka, často dokonce na jednu osobu, proto by s ní všichni členové rodiny měli udržovat stejný kontakt. V opačném případě by si mohla k jednomu z nich vytvořit tak silné pouto, že by pak mohla napadat ostatní. Fretka musí projít podobnou socializací jako štěně – musíte ji přivykat kontaktům jak s lidmi, tak i se zvířaty.

Radost i starost. Než si pořídíme štěně

Chov v bytě má však dvě nevýhody – neobvyklou činorodost a pach, který vydává. Ten se dá sice operativně odstranit, ovšem pouze zčásti, protože pachové žlázky nejsou u fretky uložené jen v oblasti konečníku, ale jsou rozesety po celém povrchu těla. Zápach se dá zmírnit asi na polovinu.

I při své subtilnosti fretka zůstává šelmou, a tak si nemůžete být nikdy stoprocentně jisti, že vás nekousne. Má ale malou tlamičku, proto by případné hryznutí nemělo být tak zraňující jako například od psa. Máte-li však doma malé děti, je opatrnost na místě.

Co všechno fretka potřebuje

Na prvním místě soukromí, svou voliéru – alespoň velikosti kubického metru. Pokud nemáte možnost ji nechat každý den volně proběhnout, tak spíše větší.

Vyznání kočky: Můj milý člověče, my kočky vás lidi milujeme, ale…

Fretka toleruje určitý areál, kam chodí konat potřebu, například roh pokoje nebo voliéry. Nejlépe se osvědčilo používání průmyslově vyráběného steliva pro domácí miláčky.

S jídelníčkem si nemusíte dělat starosti. Buď existují speciální průmyslově vyráběná krmiva pro fretky, nebo ji plně uspokojíte směsí kočičího a psího granulovaného krmiva. Pro zpestření jí občas dopřejte nevykrvené maso. Nezapomeňte ani na rostlinnou stravu, protože pro dobré trávení fretka nezbytně potřebuje vlákninu.

Fretka prospí osmnáct až dvacet hodin, takže čtyři hodiny denně by se jí měl někdo věnovat, nechat ji proběhnout a pohrát si s ní – nejlépe hodinku ráno a dvě až tři hodiny večer.

Stejně jako u psa či kočky musíte počítat s prohlídkami u veterináře, odčervením a očkováním.

FOTO: Fretka jako mazlíček

Fretka jako mazlíček - fretkaFretka jako mazlíček - fretkaFretka jako mazlíček - fretkaFretka jako mazlíček - fretkaFretka jako mazlíček - fretka
Další fotky
Fretka jako mazlíček - fretkaFretka jako mazlíček - fretka
Dnes, 05:52
Snad každá žena měla tu čest je někdy nosit. Řeč je o silonkách, které před...
Včera, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Včera, 15:19
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Včera, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Včera, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Včera, 11:28
V noci na dnešek v Beskydech teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Na Lysé hoře...
Včera, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
17.1.2021
Dneska přinášíme několik tipů na to, kterak výborně zabavit děti a na chvíli je odtáhnout...
17.1.2021
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
17.1.2021
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
Reklama