„Mami, tati, já chci štěně!“ řekne nejedno dítko školou povinné. Pořídit si štěně je však zodpovědný úkol pro celou rodinu. Otázek vyvstane v této souvislosti spousta a rozhodnout by měla rodinná rada. Musíme si zodpovědět na otázky, zda jsme schopni se o štěňátko postarat (krmivo, očkování, odčervení a koneckonců i poplatek městu či obci jsou přece jen zásahem do rodinného rozpočtu) a zda máme čas ho pravidelně venčit.
Kam pro takové štěně? Nejlépe k dobrému chovateli. Jeho, resp. fenku se štěňaty byste pak měli navštívit třeba i několikrát za sebou a sledovat, jak se chovají. Zda jsou bázlivá, živá, skotačivá nebo naopak agresivní. Všechna štěňata musí být čistá stejně jako jejich pelíšek. Bojácné štěně není vhodné, agresivní ještě méně.
Je dobré, aby štěně mělo své místo, kde se cítí bezpečně a pohodlně. Malá štěňata mají ráda košíky typu kukaně, kde se cítí bezpečně a jsou chráněna před průvanem. Větším psům stačí třeba deka.
Štěně bude mít zpočátku problémy s hygienou, proto je vhodné odstranit z bytu drahé koberce. Nebezpečí pro ně představují také kabely od televize, videa i koneckonců vše, co se jen trochu houpá – přehozy, závěsy či záclony. Předem rovněž zkontrolujte všechny pokojové rostliny, zda se mezi nimi neskrývá nějaká jedovatá.
Misku na vodu a žrádlo, se kterým se poraďte s chovatelem, umístěte nejlépe na linoleum nebo na dlažbu – štěňátko není zrovna vychovaný stolovník. O krmení se poraďte s chovatelem a navažte na původní krmení. Pokud chcete přejít na jiný druh krmení, přidávejte nový druh do toho původního postupně.
Zvykejte štěně na nošení obojku a připnuté vodítko dříve než při první procházce. Obojek pro štěně by měl být měkký polstrovaný, pro malé rasy jsou vhodné kšírky. Pejskovi, který rychle roste, kupte vodítko, u něhož je možno zvětšovat velikost. Vodítko by mělo být pevné a pohodlné do ruky. Štěně častěji čůrá, proto se připravme na to, že ho budeme muset vyvenčit až sedmkrát denně.
Počítejte i s tím, že štěně by nemělo být dlouho samo. Ve věku zhruba 12 týdnů totiž u psů probíhá tzv. Imprintring neboli vtištění. Štěně získá v té době základní návyky i zlozvyky, kterých se později těžko zbavuje.