• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Radost i starost. Než si pořídíme štěně

    Další fotky

    Nejedno dítko školou povinné projeví zájem o štěňátko. Než si zvířátko pořídíme, měla by se sejít rodinná rada a zhodnotit, zda si nového člena můžeme pořídit – zda na něj máme čas i peníze. Štěně totiž není levnou záležitostí.

    „Mami, tati, já chci štěně!“ řekne nejedno dítko školou povinné. Pořídit si štěně je však zodpovědný úkol pro celou rodinu. Otázek vyvstane v této souvislosti spousta a rozhodnout by měla rodinná rada. Musíme si zodpovědět na otázky, zda jsme schopni se o štěňátko postarat (krmivo, očkování, odčervení a koneckonců i poplatek městu či obci jsou přece jen zásahem do rodinného rozpočtu) a zda máme čas ho pravidelně venčit.

    Kam pro takové štěně? Nejlépe k dobrému chovateli. Jeho, resp. fenku se štěňaty byste pak měli navštívit třeba i několikrát za sebou a sledovat, jak se chovají. Zda jsou bázlivá, živá, skotačivá nebo naopak agresivní. Všechna štěňata musí být čistá stejně jako jejich pelíšek. Bojácné štěně není vhodné, agresivní ještě méně.

    Vyznání kočky: Můj milý člověče, my kočky vás lidi milujeme, ale…

    Je dobré, aby štěně mělo své místo, kde se cítí bezpečně a pohodlně. Malá štěňata mají ráda košíky typu kukaně, kde se cítí bezpečně a jsou chráněna před průvanem. Větším psům stačí třeba deka.

    Štěně bude mít zpočátku problémy s hygienou, proto je vhodné odstranit z bytu drahé koberce. Nebezpečí pro ně představují také kabely od televize, videa i koneckonců vše, co se jen trochu houpá – přehozy, závěsy či záclony. Předem rovněž zkontrolujte všechny pokojové rostliny, zda se mezi nimi neskrývá nějaká jedovatá.

    Misku na vodu a žrádlo, se kterým se poraďte s chovatelem, umístěte nejlépe na linoleum nebo na dlažbu – štěňátko není zrovna vychovaný stolovník. O krmení se poraďte s chovatelem a navažte na původní krmení. Pokud chcete přejít na jiný druh krmení, přidávejte nový druh do toho původního postupně.

    Cestovat s chlupatými mazlíčky? Ano! Ale má to svoje pravidla

    Zvykejte štěně na nošení obojku a připnuté vodítko dříve než při první procházce. Obojek pro štěně by měl být měkký polstrovaný, pro malé rasy jsou vhodné kšírky. Pejskovi, který rychle roste, kupte vodítko, u něhož je možno zvětšovat velikost. Vodítko by mělo být pevné a pohodlné do ruky. Štěně častěji čůrá, proto se připravme na to, že ho budeme muset vyvenčit až sedmkrát denně.

    Počítejte i s tím, že štěně by nemělo být dlouho samo. Ve věku zhruba 12 týdnů totiž u psů probíhá tzv. Imprintring neboli vtištění. Štěně získá v té době základní návyky i zlozvyky, kterých se později těžko zbavuje.

    FOTO: Než si pořídíme štěně

    Než si pořídíme štěně - pes štěněNež si pořídíme štěně - pes štěněNež si pořídíme štěně - pes štěněNež si pořídíme štěně - pes štěněNež si pořídíme štěně - pes štěně
    Další fotky
    Než si pořídíme štěně - pes štěněNež si pořídíme štěně - pes štěněNež si pořídíme štěně - pes štěně


    Nepřehlédněte