• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Cestovat s chlupatými mazlíčky? Ano! Ale má to svoje pravidla

  11.7.2019
  Renáta Šťastná
  Další fotky

  Milovníci a majitelé chlupatých spolubydlících berou svoje miláčky zpravidla jako členy rodiny a taky se tak k nim chovají. Proto když přijde čas dovolených, ani na chvíli nezaváhají kam s ním, ale sbalí mu pomyslný bágl a odjíždějí společně.

  Že je očkování proti vzteklině samozřejmou povinnou „výbavou“, to všichni víme. Ale co když se chystáme vycestovat za hranice? Máme ve všem jasno? A co když se rozhodneme pro leteckou dopravu a naše zvířátko musí přeci jen zůstat doma? Navštívili jsme veterinářku – MVDr. Michaelu Riedlovou a položili jí tři otázky.

  Paní doktorko, chystáme se vzít našeho psa s sebou na dovolenou do Chorvatska. Jaké musíme mít doklady a je potřeba provádět nějaká preventivní zdravotní opatření?
  Základní podmínkou pro cestu do zahraničí je zvířeti vystavený takzvaný Europas a vakcinace proti vzteklině. Europas vydávají schválení veterinární lékaři, jejichž seznam je dostupný na webových stránkách Státní veterinární správy. Vystavení dokladu vyžaduje některou z forem identifikace zvířete – v současné době je to mikročip. Vakcinace proti vzteklině pro účely cestování musí být provedena minimálně tři týdny před odjezdem. Je třeba na to myslet a nenechávat ji na poslední chvíli. Časová souslednost v tomto případě zahrnuje nejprve aplikaci mikročipu, pak vydání pasu a nakonec očkování proti vzteklině. Vše může být provedeno v jeden den. V dokladu nesmí být škrtáno ani prováděny opisy předchozích vakcinací. Proto, je-li psovi vydáván nový Europas, musí být znovu před cestou očkován proti vzteklině, i když je předchozí očkování ještě platné.

  20 zajímavostí o zvířatech. Věděli jste, že kočičí moč svítí v ultrafialovém světle?

  A co to Chorvatsko?
  Co se týká Chorvatska: v této zemi se vyskytuje srdeční červivost. Způsobuje ji krevní parazit, jehož zárodky jsou přenášeny komáry. Tato choroba je obtížně léčitelná, a proto je vhodné učinit preventivní opatření spočívající v aplikaci účinné látky selamectin ve formě spot on asi 3 dny před cestou. Hladina selamectinu v krvi je pak udržována přibližně měsíc. Po návratu doporučuji pejska odčervit. Více informací o požadavcích při cestování se zvířaty do zahraničí najdete na zmíněných webových stránkách v rubrice Cestování se zvířaty v zájmovém chovu.

  FOTO: Cestujeme se zvířátkem

  Cestujeme se zvířátkem - 20160227_144557Cestujeme se zvířátkem - boxCestujeme se zvířátkem - kočkaCestujeme se zvířátkem - pelíšekCestujeme se zvířátkem - peskočka
  Další fotky
  Cestujeme se zvířátkem - čipCestujeme se zvířátkem - EUROPASCestujeme se zvířátkem - mvdr

  Letos poprvé k moři poletíme, a tak musíme našeho psa nechat doma. Nemáme pro něj ale žádné hlídání. Budeme proto hledat nějaký psí hotel. Co všechno musí pes splňovat, aby ho do hotelu vzali?
  Každý psí hotel má své požadavky a je důležité se informovat s dostatečným časovým předstihem. Zejména požadují-li například nějaké očkování kromě běžné polyvalentní vakcíny, která obsahují v jedné dávce očkovací látku proti více nemocem. Bývá to především očkování proti psincovému kašli, které je třeba provést asi 3 týdny před nástupem do hotelu. V každém případě doporučuji se do hotelu podívat, než tam svého psa umístíte. Při té příležitosti se můžete také na vše potřebné zeptat, prohlédnete si prostředí a posoudíte, jak na vás působí. I na tom záleží, aby mohl člověk klidně odcestovat a věděl, že je o zvířátko dobře postaráno.

     Nepřehlédněte