• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Štěstí v neštěstí. Napadený muž přežil jen díky zlomené čepeli

  21.6.2024
  Simona Knotková

  Zlínský krajský soud ve čtvrtek uložil šestačtyřicetiletému Marku Šperkovi, který loni v Chropyni na Kroměřížsku zaútočil nožem na svého známého a zranil ho, devět let a jeden měsíc vězení.

  Obžalovaný se k činu přiznal a litoval jej. Za pokus o vraždu mu hrozilo 12 až 20 let vězení. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaný se proti němu odvolal, obžaloba si ponechala lhůtu pro případné odvolání.

  Při ukládání trestu pod spodní hranicí trestní sazby soud zohlednil, že Šperka přistoupil k takzvanému prohlášení viny, a dále k vyjádřené lítosti a jeho dosavadní bezúhonnosti. Státní zástupkyně Renata Bártková navrhovala muži uložit deset let vězení. Obhájce Petr Žďára žádal pro svého klienta sedmiletý nepodmíněný trest. Oba pro Šperku navrhovali i psychiatrické ochranné léčení v ambulantní formě, které soud obžalovanému také uložil.

  Svého o tři roky staršího známého Šperka podle rozsudku napadl a pokusil se ho opakovaně bodnout nožem po předchozím vyhrožování. Konflikt s mužem měl i v minulosti. Při útoku, který se odehrál 28. prosince odpoledne na ulici, byl Šperka středně těžce až těžce intoxikovaný alkoholem a marihuanou, uvedl soud.

  Napadený muž utrpěl zranění, mezi nimi řezné rány na tváři a na uchu, ranku na rameni nebo oděrku temene. Zranění nebyla vážná, avšak podle soudu jen shodou šťastných okolností a náhod. Napadený muž se totiž aktivně bránil, Šperka navíc při útoku zlomil čepel nože. Především díky tomu se mu podle rozsudku nepodařilo muže usmrtit. „Bohudíky k tomuto následku nedošlo,“ řekl předseda senátu Radomír Koudela.

  Obžalovaný útok vysvětlil předchozími rozepřemi se svým známým, který se podle něj hanlivě vyjadřoval o jeho dceři. Tvrdil, že muži nechtěl ublížit, ale spíše ho postrašit. Celá věc se však podle něj zvrtla. „Je mi to opravdu všechno líto,“ uvedl ve své závěrečné řeči Šperka. Jeho pohnutku k útoku označil Koudela za nicotnou.

  Před soudem Šperka už dříve zmínil, že před vzetím do vazby se staral o svou šestnáctiletou dceru. Řekl též, že pobírá invalidní důchod a že kromě alkoholu a marihuany nepožívá žádné další návykové látky. Ze spisu vyplývá, že v minulosti prodělal cévní mozkovou příhodu.

  Podle znalce z oboru psychiatrie Františka Honzáka trpí Šperka organickou poruchou osobnosti. Jeho intelekt označil za narušený, ale ne do té míry, aby nebyl schopen chápat význam trestního řízení. Je však podle něj namístě, aby byl muž v budoucnu pod dohledem ambulantního psychiatra.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte