3℃
Dnes je 14. listopad , svátek má Sáva

Co dělá strach s naší myslí aneb teorie přenosu vzrušení

Další fotky

Hororové filmy, kde vystupují v hlavní roli temné síly, zbloudilé duše nebo sérioví zabijáci. Dramata, při kterých tuhne krev v žilách. Kdy mrtví ožívají a jejich jediným cílem je naše smrt. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, proč mají horory takovou popularitu a proč se na ně tak rádi díváme?

Nad tím, proč lidé milují horory, si lámou hlavu i vědci. Z hlediska evolučního to totiž nedává žádný smysl – strach je velmi nepříjemný pocit a slouží k tomu, aby varoval před nebezpečím. Strach může nabýt různých podob. Může vyústit ve fóbii anebo úzkost. V mnoha případech je přitom strach velmi iracionální. Existuje ale několik teorií, proč se rádi bojíme.

Strach z labutí, kachen nebo holubů. Víte, jak se co nejlépe vypořádat s ptačí fobií?

Teorie přenosu vzrušení

Pocity strachu u člověka způsobí, že se spustí takzvané atavistické pochody v mozku. U zvířete to způsobuje, že zareaguje útěkem nebo útokem. Podle psychologů pak může být takový stimul pro lidský mozek přínosný. Na rozdíl od zvířete může strach u člověka být přenesený do dalších zkušeností nebo pocitů. Strach tak u člověka může zesílit i další emoce.

Příběh tajemného Péráka: Postrach esesáků nebo žen?

Třeba pokud je komediální situace smíšena se situací hororovou, divák se pak o to více s chutí zasměje, když po hororové scénce přijde zase něco pro zasmání. Pocity se prohloubí. Stejně tomu tak bude u romantického filmu – v případě, že bude proložen katastrofickým scénářem, případně skončí tragicky, bude mít na diváka silnější dojem.

Nikdy nedovol, aby strach rozhodoval o Tvé budoucnosti. Nejlepší citáty Jana Třísky

Teorie zakázaných myšlenek

Jednou z dalších teorií je to, že lidé mají určité temné impulsy nebo zakázané myšlenky, které nikomu neprozrazují a až v hororu jim mohou dát průchod. Lidé tajně myslí na něco, o čem vědí, že by tomu nikdo nevěřil – třeba věří na duchy nebo skryté síly nemrtvých. Ale až ve filmu, kde sehrají hlavní roli právě lidské duše nebo jedná tajná síla, teprve dojdou jejich představy ukojení. Někteří psychologové věří, že když má například divák nutkání mít představu o ublížení jinému člověku, vychutná si horor a toto nutkání se usměrní, aniž by podle něj musel jednat.

Rakovina, nespavost a nomofobie. Co všechno nám způsobují mobilní telefony?

Teorie úniku před smrtí

Další variantou je pak skutečnost, že mozek se negativními myšlenkami a hrůzami v hororech chrání před potenciálním nebezpečím smrti. Uměle vyvolané pocity strachu mohou v našich myslích vyvolat představu opravdového nebezpečí. Když se pak uklidníme, poté co horor skončí, navodíme tak v našem mozku pocit, že nebezpečí už nehrozí a že se nám podařilo uniknout. Zareaguje pak odměnou – začnou se vylučovat endorfiny vyvolávající příjemné pocity štěstí.

FOTO: Přehlídka strachu

Přehlídka strachu - tajemno tajemný smrt strach děsivý urbexPřehlídka strachu - hrobka hroby urbex tajemnoPřehlídka strachu - smutek urbex tajemno depresePřehlídka strachu - kostel tajemno tajemný urbexPřehlídka strachu - horror tajemno urbex traffic
Další fotky
Přehlídka strachu - tunel vlaky tajemno urbexPřehlídka strachu - muž traffic tajemno urbex duch strašidloPřehlídka strachu - ženy vztahy strach urbex tajemno krev nemoc zdravíPřehlídka strachu - oko smutek vztahy tajemno
Před 2 hodinami
Jméno senátora Josepha Raymonda McCarthyho (14. 11. 1908 - 2. 5. 1957) je spojováno s fanatickým...
Před 3 hodinami
Hochštapler, před jehož mazanými aktivitami možná uchránil Náš REGION nezávislost české justice, půjde „bručet“. Trest...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 3 hodinami
Jan Reich (*21. května 1942 v Praze), představitel krajinářské a městské fotografie, byl jedním z...
Před 3 hodinami
"Vážím si toho, že jsme v Evropské unii, můžeme volně za hranice, máme základní svobody,...
Dnes, 14:00
Druhá světová válka, to je nekonečný seznam hrůz. Děsivý důkaz toho, jak dokáže člověk člověku...
Dnes, 11:30
14. listopadu uplynulo 59 let od nejtragičtější železniční nehody v Československu. Dodnes je zahalena tajemstvím...
Dnes, 10:00
Její následovnice by se s pouhým označením „něčí žena“ už nespokojily, pro Mamie to byla samozřejmost....
Dnes, 08:33
Lopatu do teplejch a sázeli stromy! Tak přistoupili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a náměstek Petr...
Dnes, 08:00
Město Lysá nad Labem zná asi každý zejména díky jeho Výstavišti, kde se pořádá mnoho...
Včera, 17:30
V tomto případě šlo o výbuch stratovulkánu jménem Nevado del Ruiz ležícího asi 129 kilometrů západně od...
Reklama