Strážníci se zaměří na kontroly parkování na sídlištích. Auta často brání průjezdu záchranářů

3.8.2021
Roman Kořinek

„U případných požárů v obytných domech je auto se žebříkem klíčovou technikou. Aby mohli hasiči včas a účinně pomoci, musí k domům co nejdříve dojet a musí mít také možnost a dostatek prostoru pro zásah výškovou techniku. Při kontrole průjezdnosti na sokolovských sídlištích Michal a Vítězná se ukázalo, že by mezi parkujícími vozy sice hasiči projeli, ale v daném okamžiku by to určitě nebylo rychle. V některých ulicích, například M. Majerové, bylo projetí možné jen díky velkému mistrovství řidiče záchranářského automobilu. Od parkujících aut ho totiž dělilo pouze pár centimetrů,“ vysvětluje mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín s tím, že ulic, kde se obdobně špatně parkuje, je podle strážníků ve městě mnohem více.

V Sokolově sice dobře vědí, že špatně parkující řidiči jsou problémem mnoha měst České republiky. Majitelé aut jsou často rádi, že najdou jakékoli místo k zaparkování. Přitom si ale neuvědomí, že vedle nich nezůstane dostatečný prostor pro projetí velké hasičské cisterny nebo výškové techniky.

„Hasiči si při výjezdu sice obvykle poradí, auta například odtáhnou stranou nebo se k místu mimořádné události dostanou jinudy, ale přitom ztrácí cenné vteřiny a minuty, o které by mohli být na místě nehody nebo požáru dříve,“ doplňuje mluvčí radnice.

A protože výsledky preventivní kontroly nebyly úplně nejlepší, zaměří se sokolovská městská policie na kontroly průjezdnosti ještě více. Řidiči si musí uvědomit, že proč je třeba průjezdnost zachovat. „Naši strážníci samozřejmě nechtějí sahat k pokutám nebo odtahům nesprávně parkujících vozidel, ale řidiči si musejí uvědomit, kde si mohou dovolit zaparkovat a kde nikoliv,“ dodal Vladimír Meluzín s tím, že vedle zaparkovaného vozidla by měl zůstat alespoň tři metry široký volný pruh, řidiči by neměli parkovat v křižovatkách, zatáčkách ani u ostrůvků. Dále se neparkuje na nástupních plochách pro požární techniku, před nadzemními hydranty a nad podzemními hydranty a parkovat by se také mělo pouze na jedné straně komunikace.

Zdroj: vzNepřehlédněte