Hrabal s Lustigem budou mít u Rokytky muzeum. Osmičková opozice je k projektu skeptická

Praha 8 si v Libni v Pivovarské ulici číslo 3 pronajala společenský sál. Chce tu vytvořit muzeum s kulturním centrem pod názvem „Libeňský svět“.

„V tomto místě stále funguje nezaměnitelný libeňský genius loci. Chceme ho udržet a vrátit Libeňákům jeden z mála zachovalých společenských prostor a sálů. Rádi bychom zde pořádali výstavy, společenské akce, setkání, přednášky apod. Zároveň chceme v tomto prostoru vzdát hold Libni a jejím obyvatelům a rodákům. Především spisovatelům Bohumilu Hrabalovi, Arnoštu Lustigovi, Eduardu Štorchovi a dalším,“ vysvětlil radní Prahy 8 Michal Švarc.

Pro výběr právě tohoto sálu se městská část rozhodla hned z několika důvodů. Jedná se totiž o poslední zachovalý autentický libeňský společenský a komunitní sál. Dříve jich v oblasti Libně byly desítky, například Vlachovka, U Kroftů, U Ferklů, Čechie a tak dále. V domě, kde se sál nachází, dříve bydlel Eduard Štorch a do restaurace sem chodil Bohumil Hrabal. Bohužel ani Štorch, Hrabal nebo Lustig, proslulí libeňští spisovatelé, nemají v Praze expozici, která by jejich život a díla připomínala.

Nejvyšší pražská kašna se chce líbit. Pomůže ministerstvo kultury?

Pro volbu vytvořit muzeum Libeňský svět formou pronájmu sálu vedly městskou část také ekonomické důvody. Při jiné uvažované variantě – v Löwitově mlýně – vycházely náklady na rekonstrukci v řádu desítek milionů korun, které v současné době městská část nemá, a navíc se mlýn nachází stále v zátopovém pásmu Rokytky.

„Za pronájem patří dík soukromému majiteli nemovitosti, který se spokojil s rozumnou výší nájmu a svůj prostor poskytl pro obecně prospěšný účel. Doposud zde byla provozována muslimská modlitebna, na kterou si místní obyvatelé stěžovali mimo jiné i kvůli problémům s parkováním nebo produkováním odpadu. Je symbolické, že Libeňský svět vzniká v roce, kdy si koncem září připomínáme 120 let od připojení Libně ku Praze,“ doplnil starosta Ondřej Gros.

Co četli čtenáři za první republiky na periferii Prahy nejčastěji?

  Zástupci opozice jsou k projektu skeptičtí. „Nápad je zajímavý, ovšem není promyšlený a přichází nevhod: Praha 8 je zadlužená a bude platit pět let za nájem sálu, zatím nemá připravené sbírky a stěží naplní definici muzea podle zákona. Zbývají necelé dva roky do voleb, jaká bude budoucnost ,muzea‘, když nebylo projednáno se zastupiteli a odborníky?“ táží se ve společném prohlášení. Muzeum by mohlo být otevřeno už v létě. Nicméně velké – a možná hlavní slovo v přípravách budou mít protiepidemická opatření.

Zdroj: Osmička

Smutný i ironický bohém. Osamělá pouť básníka Kaminského

Dnes, 12:23
Rozhledna Šiška a stejnojmenná kavárna ozvláštňují pražský park Ladronka od loňského podzimu. Jedenáct metrů vysoká...
Včera, 10:13
Společnost A 11 s.r.o., IČ: 271 20 805, jakožto vydavatel periodika „Náš region Příbramsko“, se...
Včera, 07:38
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 07:38
Hra Petera Müllera Smutná neděle, zachycující pozoruhodný osud geniálního klavíristy Rezsö Seresse, kterému všichni říkali...
Železniční zastávka Všenory
20.7.2021
Život je zpět. Tak byla uvedena pozvánka do provizorní kavárničky na železniční zastávce Všenory, která...
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
Ze křtu klipu Na Vivaldiho!
20.7.2021
Ve skanzenu v Přerově nad Labem a v kapli i zámku ve Smiřicích byl natáčen...
14.7.2021
Ačkoli je na Radouči instalována řada informačních tabulí o nevhodném krmení syslů, stále řada návštěvníků...
10.7.2021
Člověk, který dosáhl důchodového věku a hodlá si v nejbližší době o starobní důchod zažádat,...
6.7.2021
Letos 21. června uplynulo třicet let od posledních minut sovětských vojáků na území Československa –...
4.7.2021
V Ateliéru Josefa Sudka na Újezdě probíhá výstava – přátelský dialog plastik sochařky Hany Wichterlové...
Reklama