• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • „Štrougalova“ věž už padla! Demolice Mordoru pokračuje

  4.3.2024
  Jitka Kačánová

  Bourání budovy někdejší Mezinárodní telefonické a telegrafické ústředny na Žižkově pokračuje. Z horizontu Prahy už zmizela její ikonická věž a nyní se bagry zakusují do nižších pater. Odhalené „vnitřnosti“ Mordoru, jak se bývalému Telecomu přezdívá, ovšem vyvolávají otázku, jestli se do vzduchu neuvolňují částečky karcinogenního azbestu.

  V budově se před začátkem demolice nacházelo přes tři tisíce tun azbestu. Při jejím bourání se proto musí, podobně jako například během demolice dalšího „klenotu“ pražského brutalismu – hotelu Intercontinetal, dbát na přísná bezpečnostní opatření. Pohled do vnitřku polorozbořeného Mordoru a na bagry zahalené během bouracích prací oblaky dýmu ovšem vyvolává obavy, zda tomu tak opravdu je. Podle zástupců Prahy 3 i společnosti Central Group (CG), která s demolicí v ceně stovek milionů začala minulý rok v lednu momentálně žádné nebezpečí nehrozí.

  Azbest z věže už odvezli

  „Z budovy bývalé telekomunikační věže byl již azbestem zasažený materiál odvezen, zabezpečení již proto není potřeba. U dalších objektů bude opět postupováno podle technologického postupu schváleného hygienou,“ řekl Našemu REGIONU hlavní analytik společnosti CG Ondřej Šťastný. Jeho společnost zde do budoucna plánuje výškovou budovu s byty. Původní návrh architekty Evy Jiřičné se třemi „rozvlněnými věžemi“ musel být kvůli námitkám ze strany hlavního města i nesouladu s územním plánem přepracován.

  Na dodržování nakládání s nebezpečným azbestem podle svých slov bedlivě dohlíží i Praha 3. Zaměřuje se především právě na demolici azbestových částí stavby a na opatření eliminujicí možná zdravotní rizika. „Podle harmonogramu, s nímž nás seznámila společnost Central Group, investor projektu, by práce na odstraňování azbestových konstrukcí měly trvat do konce dubna letošního roku,“ řekl Našemu REGIONU mluvčí Trojky Jiří Hannich.

  „Prozatím byl odstraněn jeden objekt zasažený azbestem – a sice věž. Demontáž azbestových materiálů realizovala certifikovaná společnost při splnění všech bezpečnostních standardů. V areálu bylo za tímto účelem vytvořeno podtlakové kontrolované pásmo. Jednalo se o dekontaminační komory s odsáváním, kde probíhala manipulace s odstraněnými stavebními konstrukcemi. Tyto konstrukce byly umisťovány do izolačních vaků a převáženy k ekologické likvidaci,“ popsal Hannich.

  Dekontaminační komory

  V podtlakových prostorách probíhala podle něj také měření na přítomnost azbestu ze strany Zdravotního ústavu Ústí nad Labem. „Odstraňování azbestových materiálů rovněž kontrolovala Hygienická stanice hl. m. Prahy, která na pracovišti prováděla neohlášené inspekce. Podle dostupných informací tyto demoliční práce proběhly v souladu s hygienickými předpisy,“ vysvětlil Hannich.

  Nyní se podle jeho slov demolují části stavby, kde již azbest není. Při opětovné demolici azbestem zasažených objektů se do areálu dekontaminační komory vrátí. „Zbývající azbestové konstrukce tedy budou likvidovány za stejných a osvědčených bezpečnostních pravidel a pod dohledem příslušných orgánů, jako tomu bylo doposud,“ dodal mluvčí MČ Praha 3.

  Bývalý Telecom

  Osmnáctipodlažní komplex ve stylu high-tech a brutalismu byl slavnostně otevřen v roce 1980. Se svými 85 metry výšky a 72 tisíci metry užitné plochy byla tehdy největší telekomunikační budovou v Evropě a co se technického vybavení týče, patřila ke světové špičce.

  Zdroj: MČ Praha 3  Nepřehlédněte