• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Technické muzeum v Liberci má přijít o polovinu areálu

  17.5.2024
  Simona Knotková

  Technické muzeum v Liberci se bojí, že v budoucnu přijde o polovinu areálu na bývalém výstavišti. Sepsalo kvůli tomu petici.

  Obavy muzea vychází z návrhu územní studie pro více než desetihektarovou oblast, kterou si zadalo město. Náměstek primátora pro územní plánování, majetkoprávní záležitosti a sport Adam Lenert (ANO) řekl, že zatím nejde o konečnou verzi studie. „Ta obava muzea zatím oprávněná není, protože je to návrh, který je k připomínkování a projednání. Takže je zcela adekvátní, že Technické muzeum uplatní nějakou námitku, připomínku, kterou se budeme zabývat,“ dodal.

  Veřejné projednání studie Výstaviště bude 4. června v kině Varšava, připomínky k ní lze podávat do 13. června. Studie je zaměřená na oblast, která je ohraničená městským bazénem, střední průmyslovou školou, křižovatkou zvanou Zlatý kříž a Štefánikovým náměstím u kasáren. Jde o místo původního údolí Jizerského potoka, které bylo na počátku 20. století zavezeno a které se nejvíce proslavilo v minulém století Libereckými výstavními trhy. Jako výstaviště už ale toto území minimálně 15 let neslouží.

  Technické muzeum v nevyužívaném areálu začalo působit před deseti lety. Původně bylo v jednom pavilonu a postupně se rozšířilo do dalších. Prakticky tak nyní zabírá většinu území výstaviště. Podle návrhu studie se pro muzeum počítá se zachováním dvou pavilonů, které jsou podél Masarykovy ulice. Do budoucna by tak přišlo o zadní komplex pavilonů B až D. „Nezdůrazňoval bych jen roli Technického muzea, tady jde spíše o ztrátu toho území pro kulturní život. Začali jsme provozovat i pavilon I, kde byl teď filmový festival Anifilm, pak tam bude mít představení divadlo F. X. Šaldy a pak tam budou výstavy, koncerty. To znamená, pokud by se to muzeum zredukovalo jen do plochy dvou pavilonů u Masarykovy ulice, tak se úplně ztratí kulturní prostor pro tyto aktivity,“ řekl mluvčí muzea Jiří Konvalinka. Ani muzeu by kapacitně jen dva pavilony nestačily. „Teď se navíc začalo jednat o možné expozici Národního technického muzea – textilní expozici, která by byla v Liberci, což je další nárok na rozšíření plochy,“ dodal.

  Návrh studie počítá s rozmanitějším využitím oblasti Výstaviště než dosud. Část její autoři chtějí ponechat jako prostor pro případné rozšíření městského bazénu, část pro vybudování školní zahrady s altánem střední průmyslové školy a část pro bytovou výstavbu. Navrhují i protažení Gorkého ulice přes areál nebo vybudování náměstíčka s vodním prvkem.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte